Blog Yazılarının Kalite ve Değerini Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

blog-yazilarinin-kalite-ve-degerini-arttirmak-icin-neler-yapilmalidir.jpg

Siteler için blog içeriği üretmek önemli ve apayrı bir iştir. Uğraşılı bir iş olması da çalışmaların zorluğunu gösterebilmektedir. E-ticaret siteleri, blog çalışmaları yapar ve bu çalışmalar ile içerik pazarlama işine girmek ister. Ancak içerik kalitesi ve de değeri düşük olunca bu çalışmalardan istenen verimler elde edilemez, bu sebeple de blog çalışmaları ya da durdurulmak ister ya da askıya almak ister. Fakat, az önce de söylediğimiz gibi, blog içerikleri üretmek tek başına bir iştir ve bu konuya özellikle zaman ayırmak ve odaklanmak gereklidir. Blog çalışmalarınızın kalitesini ve değerini arttırabilmek için neler yapabilirsiniz, yazımızın içeriğinde bahsediyoruz…

Amaç Belirlenmeli

Blog çalışmalarınızın değerini arttırabilmek için ve içeriklerin kaliteli olabilmesi için, öncelikle bu işi neden yaptığınızı bilmelisiniz. Neden blog yazısı yazıyorsunuz? Amacınızın belli olması, içeriklerin ilerleyişini de etkileyecektir ve adımlarınızı sağlam atmanızı sağlayacaktır. Amacınız, organik ziyaretçilere sahip olmak olabilir veya bolca etkileşim almak istiyor olabilir ve böylece de hizmetlerinize ya da ürünlerinize yönlendirmeler yapmak olabilir. Ürün tanıtımı yapmak, rehber olacak içerikleri üretmek veya tüketicilerin aldıkları hizmetin kalitesini arttırabilmek için çalışmalar yapabilirsiniz.

İçerikler Özgün Olmalı

Kaliteli ve değeri olan içerikleri oluşturmak istiyorsanız aslında en önemli olan şey, özgün içerik üretimi yapabilmektir. Diğer markalardan, rakiplerinizden daha farklı işler ortaya çıkarabilmeniz, arama motorlarına da iyi bir şekilde indekslenmenizi sağlayacaktır. Özgün içerik derken neyden bahsediyoruz peki? Başka yerde olmayan, sadece sizde olan, sıfırdan yaratılmış olan içeriklerden bahsediyoruz. Bu yazılarda başka kaynaklardan bilgiler elde edebilirsiniz, onların bilgilerinden fikir edinebilirsiniz ancak bu yazıyı bizzat yazmak yerine kendiniz bilgilendiklerinizi yazabilir ve bunları yorumlayabilirsiniz. Bunların bu şekilde olması demek, arama motorlarında iyi bir fikir yaratmak demektir. Orijinal metin üretiyorsanız eğer Google bu tarzda içeriklere çok daha fazla önem vermektedir.

Görsellik Önemli

Blog yazılarınız içerisinde kullanılacak olan görsellerin seçimleri çok önemlidir. Sıradan ve sürekli görülen görsellerin bulunması, blog içeriğini gören kişilerde bir ilgi çekicilik oluşturmayacaktır. Çünkü zaten aşina olunan bir görseldir ve içerikten farklı ne çıkabilir ki? Sosyal platformlarda veya internet sitelerinde görsellere yer verilmesi, görsellerin de ilgi çekici olması demek yazının ziyaretçiler tarafından okunabileceği anlamına gelmektedir. Kısaca söylemek gerekirse önemli olan konu, kullanıcıların ilgisini çekebilecek görsellerin kullanılmasıdır.

İçerikleri Yayınladıktan Sonra Analizlerini Yapın

İçerik paylaşımı yaptıktan sonra paylaştığınız yazıyı ve konuyu unutmamanız en önemli konulardan biridir. Yazıyı bitirdikten sonra analiz yapmalı ve yapılan analizler doğrultusunda gerekiyorsa düzenlemeler yapmalısınız. Böylece kendinizi geliştirebileceğiniz bir nokta varsa eğer onu görebilmenizdir. Konu seçmek, görselleri doğru kullanmak, metnin uzunluğu, yazım dili vs. bütün bu kriterler göz önüne alınmalı ve kıyaslama yapılmalıdır.

Yazım Kurallarını Önemseyin

İçerik oluşturma sırasında yazım ve dilbilgisi kurallarına dikkat edilmelidir. İçerikte bulunan anlatım bozuklukları, okuyucunun dikkatini dağıtacaktır ve yazıların da anlaşılmasını zorlaştıracaktır. Sürekli yapılan yazım hatası ya da anlatım bozuklukları, bir noktadan sonra okuyucuyu uzaklaştıracaktır ve diğer yazıların da okunmamasına neden olacaktır. Yazılar her zaman anlaşılır, net ve yazım hatası olmadan yayınlanmalıdır.