Başarılı İş Fikri Nasıl Ortaya Çıkar?

basarili-is-fikri-nasil-ortaya-cikar.jpg

İnsanların birçoğu kafasında güzel planlar kurar, büyük adımlar atabilecek işler planlar, kendi işini kurmayı planlar fakat bu gibi düşüncelerde ilk adımın nasıl atılacağı, nereden başlanılacağı konusunda tereddütte düşmektedirler. Kafa karıştıran bir diğer konu da planlanan işin kurulması için zamanın doğru zaman olup olmadığıdır. Ancak şöyle bir durum var ki, iş kurmak veya kafada planlanan fikrin hayata geçirilmesi için doğru zaman ya da yanlış zaman diye bir kavram yoktur.

Fakat ekonominin her zamankinden çok daha iyi olduğu dönemler içerisinde kurulan işlerin her zaman daha çok talep alacağı ve çok daha başarılı konumlarda olacağı düşünülmektedir. Çünkü bu dönemlerde kurulacak olan iş başarısız bile olsa geriye paraları kalacaktır ve insanlar istedikleri kadar miktarda para harcayabilirler. Bu çoğunlukla doğru bir kavramdır ancak eğer krizin fırsata çevrileceğini bilir ve bunu güzel kullanırsanız da fikrinizi çok hızlı bir şekilde yayabilirsiniz.

Hobinizi ya da Sevdiğiniz Bir Şeyi İşe Dönüştürün

Bir masaya oturup sevdiğiniz şeyleri düşünmelisiniz ve hangilerinde gerçek bir başarıya sahip olduğunuzu gözden geçirmelisiniz. Sevdiğiniz şeyin olumlu yönlerini, sevmediğiniz şeylerini ve size katacağı olumsuz yönlerini düşünmelisiniz. Bunların yanı sıra iş hayatınız içerisinde neleri sevebileceğinizi neleri sevemeyeceğinizi de düşünmelisiniz. Böylelikle iş hayatı konusunda kendinizi çok daha iyi tanımış ve ilgi alanlarınızın ve sahip olduğunuz becerilerin hangi yönlerde daha yoğun olduğunu görme imkanına sahip olursunuz. Bu aşamalar ile de düzenli olarak uğraşınız olan hobinizi işe dönüştürebilmek için birçok farklı yol bulabilirsiniz. İyi ürün nasıl yaratırım, hizmet anlayışımda nasıl değişiklik yaratırım gibi soruları sorarak hobinizi iş fikri olarak kullanabilirsiniz.

Trendleri Takip Etmelisiniz

Bir girişim için atılacak olan adımda trendler belki tehlikeli gibi duruyordur ancak ayak uydurabilmek bazı zamanlar yeni fırsatlar yaratmanıza da yardımcı olacaktır. Trendler sürekli olarak değişmektedir ve bu nedenle de takip edilmesi gerekir ve buna uygun olarak da tarz değişiklikleri yapılmalıdır. Yani bakıldığında pek sağlam bir iş fikri değildir ancak trendleri zamanında yakalarsanız ve Pazar ortamında farklılık oluşmasınız sağlayacak fikirler ile akıma uygun olarak işler yapabilir ve doğru olarak faydalanabilirsiniz.

Pazarı Araştırın

Yaymayı düşündüğünüz ve hayata geçirmeyi düşündüğünüz iş fikrini birçok farklı yöntem ile teste tabi tutabilirsiniz. Sosyal medya platformları ile ürününüzü tanıtma imkanı bulup fikrinizin hedeflediğiniz pazara ne kadar uygun olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca hedef pazarınızı ve rakiplerinizi de belirleme imkanını yakalayabilirsiniz. İş ne kadar sürede oturur, potansiyel müşteriler ürüne ne kadar fiyat verirler, kaç rakip var vs. gibi sorulara cevap bulunabilir.

Ürünü Farklılaştırın

İş fikrinizi rakiplerinizin fikirlerinden ayrıştırabilmek ve fikrinizin başarılı olabilmesini sağlamak için ürününüzü muadillerinden ayırmalısınız. USP de denilen bu kavrama göre ürünlerinizin maliyeti, kalitesi ve alanında tek olması özelliklerinden herhangi biri ile öne çıkabilir ve pazarlama konusunda avantaja sahip olabilirsiniz. Ayrıca pazarlama ve de reklam stratejileri ile ürünlerinizi rakiplerden daha farklı kılabilirsiniz. Bu duruma örnek verecek olursak eğer; Dominos Pizza 30 dakika içerisinde gelmezse siparişten ücret almama gibi bir kampanya oluşturmuştur ve bu sayede hem müşterilerden sadakat kazanmıştır hem de akıllarda kalıcılık sağlamıştır. Çünkü farklı bir kampanya.