E-Ticarette İlk E-Postanın Önemi

e-ticarette-ilk-e-postanin-onemi.jpg

E-ticaret firmaları için önemli olan birçok faktör vardır. Özellikle yeni açılmış olan e-ticaret firmalarında ilk e-posta en önemli olan şeyler arasındadır. Çünkü e-postalar, e-ticaret firmalarının müşterilerden en çok dönüş alabildiği bölümdür. Listelerinizde olan kişilere gönderilecek olan ilk e-posta da bu sebeplerle önemlidir.

İlk E-Posta

E-ticaret firması olarak eğer tüketicilerle aranızda sıkı bağlar kurmak istiyorsanız, onlarla düzenli olarak iletişime geçebilmek istiyorsanız ilk e-ticaret sitesi için ilk e-posta çok önemlidir. Gönderilen e-postalar, müşterilerle sürekli iletişim halinde olunan bir paneldir. Bu nedenle de onlara attığınız ilk adımı ne kadar iyi atarsanız ne kadar sağlam basarsanız; ileri dönemlerde e-posta çalışmalarından alınan başarılı sonuçlar, gönderilen e-postaların açılma oranı, alınan geri dönüşler bunlara bağlı olarak da değişmekte ve artmaktadır.

Hoş geldin E-Postası Nedir?

Bu e-posta türü, sitenize üye olan bir aboneye gönderilen ilk e-posta çeşididir. İlk e-posta olduğu için adına hoş geldin e-postası denilmektedir. Bu e-posta ile müşteriler ile firma arasında sıcak bir bağ kurulabilir ve sadık müşteriler elde edebilirsiniz. Onlara ne sıklıkta e-posta atacağınızı ve ne gibi durumlarda atacağınızı açıklayabilirsiniz ve son olarak da teşekkür iletimi yapabilirsiniz.

Farklı Hoş Geldin Mesajları

İnternet sitenizden yani e-ticaret siteniz üzerinden kullanıcıların yaptıkları işlemlere uygun olarak mesajlar iletebilirsiniz. E-posta listenize abonelik kuranlara ise hazır şablonlar ile e-posta iletimleri yapabilirsiniz. Örneğin; alışveriş yaparak kayıt olanlara bu konu üzerinden hoş geldin mesajı gönderilebilir. Bu sayede de site üzerinden alınmış olan aksiyona uygun olarak hoş geldin mesajları düzenlenmiş olur ve standart kalıplar yerine, tüketicinin yarattığı eyleme uygun olan bir e-posta göndermiş olursunuz.

Hoş Geldin E-Postalarının Önemi

Müşteriler ile yapılan ankete göre, ilk kullanıcılar hoş geldin e-postası beklentisi içerisindedir ve bu da gereklilik oluşturmaktadır. Markaların göndermiş oldukları ilk e-postaları okuyan müşterilerin yarısına yakın kısmı, sonradan gelen bütün mailleri de okumaktadır. Bu tarzda sayısal verilere bakıldığında hoş geldin e-postasının marka algısını gerçekten de pozitif hale getirmektedir.

Aboneleriniz Beklenti İçerisine Girer

Tüketicilerin beklenti içerisine giriyor olmaları, firmanız adına iyi olan bir eylemdir. Bu sayede sizinle sürekli olarak etkileşim içerisine girerler ve onlara ne sıklıkta e-posta göndereceğinizi onlara bildirmeniz onlarda beklenti oluşumunu sağlayacaktır. Bütün bunların yanı sıra abone olmalarından dolayı onlara ne tarz fırsatlar ve imkanlar sunacağınızdan da bahsetmiş olursunuz ve bu ayrıcalıklarla da olumlu marka algısı oluşmuş olur.

Sosyal Medya Hesaplarınıza Yönlendirme Yapabilirsiniz

Hoş geldin e-postası içeriğinde, abone olanların sosyal medya hesaplarınıza yönelmesini sağlayabilir ve sosyal medya üzerinden takipçi elde ederek, onlara sunduğunuz fırsatları ve kampanyaları da bu şekilde onlara iletebilirsiniz. Bu tarzda uygulamalar ile yen takipçiler de elde edebileceksiniz.

Sitenize Yeniden Dönüş Sağlayacaksınız

İyi hazırlanmış olan bir davet eylemi ile abonelerinizin web sitenize yeniden dönebilmesini sağlayacaksınız. İnternet platformunda e-ticaret siteleri arasında büyükçe bir rekabet olduğundan, aralarından ilgi çekebilmek adına bunu yapabilirsiniz.

İyi İzlenim Oluşumunu Sağlarsınız

Müşterilerle olan iletişimlerde ve ilişkilerde ilk izlenim her zaman çok önemlidir. Online olarak alışveriş yapan kişiler ile direkt olarak iletişim halinde olunmadığından onlarda iyi bir izlenim bırakabilmek çok kolay olmamaktadır. Bu durumda da devreye giren tek şey e-postalardır. Hazırlanan özel metinler ve içerikleri ile iyi izlenim bırakabileceksiniz. İlk izlenimin akıllarda kalıcı olması ve dikkat çekecek seviyede olması, müşteriler ile uzun vadeli olarak bir ilişki meydana getirecektir.