Kişisel Şirket Nasıl Kurulmalıdır ?

kisisel-sirket-nasil-kurulur.jpg

Kişisel şirket olarak da bilinen ve şirket çeşitlerinden birisi olan şahıs şirketleri adından da anlaşılacağı üzere kişiye ait olan şirketlerdir. Anonim şirket olarak bilinen şirketlerden ya da diğer bir şirket çeşidi olan limited şirketlerden de küçük olan şirket çeşitlerine, firmalara kişisel şirket adı verilmektedir. Boyutsal olarak küçük olduğu gibi maliyet, kurulum anlamındaki hız olarak da daha küçüktür. Kişisel şirket kurarak e-ticaret siteleri de açma hakkına sahip olabilirsiniz. Günümüzde kişisel şirket kurmanın birçok avantajı bulunmaktadır.

Kişisel Şirket Kurmanın Avantajları

Kişisel şirketler, anonim ve limited şirketlere göre daha kolay ve daha kısa sürede kurulabilmektedir. Evraksal olarak bakıldığında kişisel şirketler kurulurken daha az evrak istenmektedir. Eğer e-ticaret sitesi açabilmek için bir şirket kuracaksanız, e-ticaret sitesi açabilmek için acele ediyorsanız ve de bir an önce iş yapmak istiyorsanız en uygun olan şirket çeşidi kişisel şirketlerdir. Bir diğer avantaj da şahıs şirketlerinde olan biten her şeyden sorumlu olan tek bir kişi vardır. Yani kişisel şirketin bütün sorumluluğu tek bir kişiye aittir. Bu şirket çeşitlerinde avantajlar bulunduğu gibi dezavantajlar da bulunmaktadır.

Şahıs Şirketi Avantajları:

  • Mali müşavirlerin ya da muhasebecilerin ücretleri daha düşük olmaktadır.
  • Vergi sistemleri kademelidir yani daha az masraflıdır,
  • Defter ücretleri devlet tarafından düşük tutulmaktadır.

Dezavantajlar:

  • Şahıs şirketlerinin değeri yükseldikçe vergi de buna doğru orantılı olarak yükselmektedir. Bunun sebebi de verginin kademeli olmasıdır.
  • Vergiler gelir oranına göre %20 kadar artmaktadır.

Şahıs Şirketleri Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurabilmek için yola çıkmış olabilirsiniz. Bunu yapabilmek için belirli ücretler ve belirli belgeler gerekmektedir. Gereken belgeler toparlandığı zaman bu belgeler ile vergi müdürlüğüne giderek gereken işlemleri tamamlayabilirsiniz. Veyahut bütün belgeleri vekalet verdiğiniz bir muhasebeci ya da mali müşavire devrederek geri kalan işlemleri ona yaptırabilirsiniz. Ayrıca şahıs şirketleri kurabilmek için ödemeniz gereken belirli tutarlar bulunmaktadır, bu tutarları da gerekli bankalara yatırıp dekont ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Şahıs Şirketleri İle E-Ticaret Sitesi Açılır mı?

E-ticaret yapabilmek için yani bir internet mağazasına sahip olabilmek için yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de türü fark etmeksizin bir şirket sahibi olmaktır. Şahıs şirketi ile de bir e-ticaret sitesi açabilirsiniz yani. Şahıs şirketi belgeleriniz ile bankalara başvuruda bulup sanal pos elde edebilirsiniz. Kısacası e-ticaret sitesi kurabilmek için şahıs şirketine sahip olmanız da yeterli olacaktır.