Satış Sonrası E-Posta Gönderme

satis-sonrasi-e-posta.jpg

E-ticaret firmaları için çok önemli olan e-posta panelleri, e-ticaret firmaları ile müşterileri arasında hem sıcak bir bağ oluşması için hem de marka değerinin artabilmesi adına önemlidir. Bu e-postaların yani müşteriye gönderilebilecek e-postaların birçok farklı amacı ve bu amaçlara göre de çeşitleri vardır. E-posta pazarlama, yeni ürün ve tanıtım varlığında, müşteriye bildirmek amacıyla var olabildiği gibi farklı amaçlar için de kullanılır. Farklı e-posta çeşitlerini kullanarak, onlardan faydalanarak satış sonrası için müşterilerle iletişim içinde olabilir ve onlara sonrasında satın aldıkları ürünler ile ilgili bilgi verebilmektedir.

Teşekkür E-Postası

Satış yapıldıktan sonra, müşteriye özel olarak, kişisel bir teşekkür e-postası göndermek, e-ticaret uygulamalarında iletişimi kuvvetlendirmektedir ve etkileşim oluşmasını sağlayarak, müşterilerin firmaya sadık olmalarını sağlamaktadır. Bu e-postaları detaylandırmak için;

  • Müşteri hizmetlerinize ait iletişim bilgilerini,
  • Ürünlerle ilgili ipuçlarını ve ürün rehberini,
  • İade ve bunun yanında garanti bilgilerini de; ekleyebilirsiniz.

Bu tarzda bilgilerin eklenmesi, müşteriler ile kurulan iletişimi daha da sıcaklaştırır ve yakınlaştırır.

Ürün ile İlgili Deneyim ve Yorumlar

Müşterilerin satın aldıkları ürünler, müşteriye ulaştıktan birkaç gün sonra ya da ulaştığı gün içerisinde, ürünler ya da deneyim ile alakalı e-posta şablonu iletilebilir. Bu hazır şablonlar, müşterilerin deneyimlerini, ürün hakkındaki düşüncelerini soracak ve onların da açıklamalarına fırsat verecek şekillerde olmalıdır. Ayrıca bu deneyimle ilgili yorumlarının web sitenizde yayınlayıp yayınlamamanız adına izinleri olup olmadığını sormalısınız. E-ticaret sitenizde, firmanıza yönelik olarak gerçek yorumların olması, yapılan ürün satışlarında müşteriler bu yorumlara bakarak fikir edinebiliyor ve bu satış yapıp yapmama konusunda onlara yön veriyor.

Bütün bunlara ek olarak, sosyal platformlarda da markanız ve firmanız hakkında yapılacak olan yorumlar karşılığında onlara belirli miktarlarda indirim de yapabileceğinizi bildirebilirsiniz. Bütün bu indirimler ve fırsatlar, tüketicilerin markanıza yönelik olumlu yorumlar yapmanızı ve hatta reklamınızı yapmalarını sağlayacaktır. Gerçek bir kişi tarafından yapılan bu reklamlar hem ücretsiz olacaktır hem de ücretli reklamlardan kat kat daha etkili olacaktır.

Satın Alınan Ürünlere Yakın Farklı Seçeneklerden Bahsedilmeli

Satış sonrası a-posta gönderimlerinde içerik olarak kişisel olan e-posta çeşitlerinden birisi de budur. Müşterinin satın aldığı ürüne bakılarak o ürüne benzer ve yakın olarak ürünlerin sunulduğu bir e-posta hazırlanmalı ve müşterilere satış sonrasında gönderilmelidir. Satış sonrası çapraz satış tekniği olarak da bilinen bu yöntemde farklı öneriler hazırlamak gerekli olabilmektedir. Satın alınan ürünlere ek olarak aksesuarlar, artı olarak garanti seçenekleri de e-postaların içeriklerinde olabilir ve böylece ürüne dair farklı imkanlardan da haberdar olabilecekler. Direkt yönlendirme linki konulması da bu etkinliği arttıracaktır ve direkt satın alma işlemleri de kolaylıkla gerçekleşebilir.

Sadık ve Özel Müşterilere Özel E-Posta

E-ticaret siteniz üzerinden sürekli olarak alışveriş yapan müşterilere özel olarak çalışmalar yapabilir ve onlara özel olarak e-posta içerikleri hazırlayabilirsiniz. Müşterilere özel olarak yapılan alışveriş sonrasında, diğer müşterilere özel olarak sunulandan daha farklı kampanyalar ve fırsatlar düzenleyebilir ve bunları onlara sunabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra müşterilere özel ürünler sunabilir ve hatta kampanyalardan ilk olarak onları haberdar edebilirsiniz. Bütün bunlar, müşterilerinizin markanıza olan sadakatini arttıracaktır. Aynı zamanda da markanızın takipçi sayısı da zamanla artacaktır ve sosyal platformlarda sizlere teşekkür amaçlı paylaşımlar yapılacağından markanızın bilinirliği de artış yaşayacaktır. Bütün bu sebeplerle de müşterilerinize özel olarak e-posta içerikleri hazırlamanızda fayda göreceksiniz.