Sosyal Medya'da Çok Etkileşim Getirecek İçerik Türleri

sosyal-medyada-cok-etkilesim-getirecek-icerik-turleri.jpg

Sosyal medyada paylaşım yapılmasının en temel nedeni takipçiler ile bir etkileşim içerisine girmektir. Bunu sağlayabilmenin en kolay yolu da içerik çeşitlerini kullanmak ve takipçilerin sayfadan beklentilerini karşılayabilmektir. Doğru içerik türünü ayrıca doğru zaman aralıklarında paylaşabilmek de sosyal medya platformlarında etkileşim oranını büyük oranda arttıracaktır. Kullanılacak olan içeriklerin formatları, takipçilere değişik yollarla ulaşım sağlayacaktır. Bunların yanı sıra da sosyal medya hesapları tek düze bir görünümden çıkacaktır. Şimdi türlerden bahsedelim

Videolar

Videolar, günümüz sosyal medya platformlarının en çok ilgi gören içerik türü olabilir. Bu türün popüler olmasındaki temel neden ise, internet üzerindeki video sayısında meydana gelen artış ve kullanan kişilerin de vakitlerini geçirmek için video izliyor olmasıdır. İnternet hızındaki artış ve bant genişliğindeki artışlar da video tüketiminde artışlar meydana getirmiştir. Sosyal medya hesaplarınızda alanınıza dair ilgi çekici videolar paylaşarak takipçilerinizle etkileşimi arttırabilirsiniz .

GIF’ler

Diğer çok fazla ilgi gören içerik türü ise GIF’lerdir. Facebook ve Twitter gibi geniş kullanıcı kitlesine sahip olan platformlar GIF paylaşımına izin verdiğinden beri, bu türde paylaşılan gönderi sayısı epey arttı. Tabi bu artıştan yararlanan birçok marka oldu ve kendi özel GIF’lerini yaratarak her platformda karşımıza çıkar oldular. Özellikle eğlence amacıyla tercih edilen bu tür,büyük ilgi görüyor ve GIF’ler ile markanızı bağdaştırarak ya da gündem ile markanızı bir araya getirip GIF yaratarak sosyal medya hesaplarında kullanabilirsiniz.

Yarışmalar

Sosyal medya platformlarında düzenlenen yarışmalar çok ilgi görmektedir. Takipçiler ile birlikte yapılacak olan bu içerikte takipçileri de gönderilere dahil etmiş olursunuz ve yayıla yayıla çok sayıda insana ulaşabilirsiniz. Gelen sonuçları vs. yine takipçilerinizle paylaşarak yarışmanın sonuçlarını da iletmiş olursunuz. Yarışmacılar takipçileriniz olacağı için özen göstermelisiniz.

Cümle Tamamlama

Yoğun ilgi gören içerik türlerinden biri de cümle tamamlamadır. Özellikle markalar etkileşim sayısını arttırmak için ve takipçilerinin yanı hedef kitlesinin de fikirlerini alabilmek için fotoğraflı ya da yazılı olarak metin içerikleri paylaşmaktadır. Takipçilerinden yarım bıraktıkları cümleleri de paylaşmalarını istiyorlar ve fikirlerini kullanıyorlar.

Ürünleri Farklı Tanıtmak

Markaların çok sık kullanıldığı paylaşım türlerinden biri de ürünlerin fotoğraflarını kullanım alanlarıyla birlikte paylaşmaktır. Bunun sebebi de ürünün amacını gösterilebilmesi olmasıdır. Bir ürünün birden fazla kullanım alanı olabiliyor ve bunun gösterilmesi için kısa videolar hazırlanabilir ya da farklı fotoğraf kareleri çekilebilir. Biraz da yaratıcılık kullanıp ürünlerinizin kullanıldığı alanları farklı şekilde tanıtabilirsiniz.

Marka Deneyim Paylaşımları

İnternet alışverişlerinde her müşterinin dikkat ettiği konulardan birisi de markaların deneyimleridir. Markalara, ürünlere yapılan yorumlar ürünü ya da hizmeti alacak kişiler tarafından okunuyor ve bu yorumlar ürüne bakış açıları üzerinde etkili oluyor. Deneyimlerin sosyal medyada paylaşımı da markaya karşı çekicilik arttırabiliyor.