Tüketicilerin Satın Alma Süreçleri

tuketicilerin-satin-alma-surecleri.jpg

Teknoloji döneminde olmamız ve sanal dünyanın daha ön planda olduğu bir zamandan geçtiğimiz için, online satış yapmak isteyen kişi, firma sayısı büyük bir atış yaşadı. Online satış yapmak isteyen bu firmalar, tüketicilerin neleri satın alabileceğini bilmesi sonrasında satın alma süreçlerinin ne şekilde ilerlediğini biliyor olması, satış uygulamalarına ve stratejilerine yön verecektir ve bu nedenle de bu süreci bilmek önemlidir.

Hangi mecralarda yer alınacağı ve nasıl yer alınacağı, ne türde pazarlama çalışmalarının yapılacağı, kaç aşamalı olacağı ve bu aşamaların hangisinde müşteri ile iletişime geçilmesi gerektiği, ürünlerin tanıtımının nasıl yapılacağı vs. bu satın alma sürecini tanıdıktan sonra kolay bir hale gelecektir. Özellikle de girişim için yeni adımlar atacak olanların, ortalama bir şirket olanların bu aşamalar hakkındaki bilgilere sahip olması gereklidir. Bütün bu bilgiler onların işlerini büyütmelerine yardımcı olacaktır. Bu yazımızın içeriğinde de satın almadan öncesi ve satış aşamasından bahsedeceğiz.

İlk Adım: Problemi Fark Etmek

Tüketiciler, herhangi bir alışverişten önce, satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce hayatlarında var olan problemin arayışına girerler. Bu da genelde bir problem olarak değil de bir ihtiyaç ya da bir eksiklik olarak görülür. Aranan ürün de bu ihtiyacı karşılamalı ve bu boşluğu kapatmalıdır. Bu boşluğun doldurulabilmesi adına da firmalara şans doğmaktadır. Bu boşluklar sektörlere göre değişiklik göstermektedir ve bu durumlarda da şirketlerin ihtiyacın ne olduğunu fark etmesi ve de bu yöne uygun olarak stratejiler ve ürünler geliştirilmelidir.

İkinci Adım: Ürün Araştırması

İlk aşamada problemin fark edilmesinden sonra, bu aşamaya uygun olarak da tüketiciler tarafından bilgi ve eksikliği kapatabilecek ürünlerin araştırması yapılır. Bu araştırmalarda elde edilen bilgiler ve bulunan ürünler incelenir. Bu noktalarda şirketlerin, aranan bilgiyi ve ürünü sunabilmesi gereklidir. Blog yazıları, reklamlar vs. bunların her biriyle müşteriye erişim sağlanabilmelidir. Bütün bunlara bakıldığında içerikler SEO uyumlu olunca daha önde oluyorlar, bunun sebebi de arama motorları üzerinden araştırmaların yapılıyor olmasıdır.

Üçüncü Adım: Alternatif Değerlendirmesi

Ürün araştırmaları yaparken birçok farklı ürün, tüketiciler tarafından ilgi çekici olabilmektedir. Bu gibi bir durumda, tüketiciler her zaman kendilerine en uygun olan ürünü tercih edecektir. Bu aşamada bu ürünlerin birçok farklı yönden karşılaştırmaları yapılır ve ürün açıklamaları da detaylı olarak incelenir. Sizin site üzerinden ürünlere yazacağınız açıklamaların gerekli olan ve merak edilebilecek bütün bilgileri içerecek olması, kullanıcılar tarafından ilgi çekecektir ve gerekli bilgilere ulaşmış olmaları onlara pozitif izler bırakarak, satın almaya yönlendirecek olabilir. Hatta sitenize olabilecek karşılaştırma bölümü ile de istedikleri ürünleri birbirleriyle kıyaslayarak kolaylıkla ürün karşılaştırma yapmaları sağlanabilir.

Dördüncü Adım: Satın Alma Kararı

Ürün karşılaştırması ile satın alınacak olan ürüne karar verilir ve sonraki aşama olarak da ürünün satın alınma kararı vardır. Sonuçlardan eğer memnun kalınmışsa satın alma gerçekleşecektir, eğer hoşuna gitmeyecek bir ürün olursa da satın alma işlemi gerçekleşmeyecektir. Eğer ürünün sepete eklenmesi sonrasında ürün satın alınmadıysa, satın alma işlemi ile ilgili tüketiciye ulaşım sağlanabilir. Bunlar için de sepeti terk edenler için hatırlatma e-postaları gönderebilirsiniz. Bu türde e-postalar etkili sonuçlar verebiliyor. Diğer etkili e-postalar için e-posta ne zaman gönderilmelidir yazımızı okuyabilirsiniz.

Beşinci Adım: Ödeme

Tüketiciler, ürüne karar verdikten sonra eğer satın almaya karar verdiyse bile hemen ödemeyi yapmamaktadır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde olumsuz olarak düşünceler oluşabiliyor ve bu da ödeme yöntemleri ile çözülebilmektedir. Kolay ödeme yöntemleri ve güvenilir olan yöntemler ile satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Kolay ödeme işlemi müşteriyi sıkmaz ve kolaylıkla ödeme tamamlayarak daha sonraları da tekrar geri gelebilir.

Altıncı ve Son Adım: Satış Sonrasında İletişim Kurmak ve Destek Hizmeti

Tüketiciler tarafından alışveriş tamamlanınca işlemler bitmiş olarak bakılmamalıdır. Eğer daimi müşteri istiyorsanız ve aboneleriniz artsın istiyorsanız tüketicilerin almış oldukları hizmet ya da ürünleri değerlendirmelerini isteyebilir, onlara teşekkür edebilir, deneyimlerini sorabilir, varsa şikayetlerini ya da önerilerini sorabilirsiniz. Bunlar müşterilerle sıcak ilişki kurulmasını sağlar ve daimi müşteri elde edilebilmesi için çok etkili bir yöntemdir.