E-Posta Abone Sayısı Nasıl Artar ?

e-posta-abone-sayisi-nasil-artar.jpg

E-ticaret siteleri, müşterileri ile iletişim içinde olabilmek adına en çok e-posta yöntemini tercih etmektedir. E-posta abone sayısı, daha fazla kişiye erişebilmek ve daha fazla kişiden erişim alabilmek adına önemsenmesi gereken bir konudur. Bu yazımıza daha verimli işler yapabilmek adına neler yapılmalıdır, e-posta abone sayısı nasıl arttırılır onları inceleyeceğiz.

Hala geçerliliğini koruyan e-posta pazarlama, mail çalışmaları; yeni e-ticaret siteleri için kullanılması gereken bir platform konumuna dönüştü ancak sıfır olan bir abone listesinin yeniden kurulması zorlu bir süreçtir. E-Posta abone sayınızın artması için, e-ticaret sitenizi kullanarak uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Eğer bunları doğru olarak uygularsanız abone listeniz hızlı bir şekilde genişleyecektir.

Ana Sayfada Üyelik Formu

E-ticaret sitenize kim ne amaçla girerse girsin, en çok ziyaretçi alan bölüm doğal olarak ana sayfanızdır. Bu sebeple de bu bölümde bulunacak olan e-posta üyelik formu ile daha fazla kişinin abone listesine girmesini sağlayabilirsiniz. Bu sebeple de ana sayfanızda üyelik formu bulundurmalısınız.

Üyelik Formunun Konumu ve Renkleri

Siteniz üzerine ekleyeceğiniz üyelik formunuzun konumu çok önemlidir. Sayfanızı ziyaret edecek olan kişilerin ilgisini çekebilecek bir konuma koyulması ve her sayfada ayrı bölgelerde yani en ilgi görebilecek yerlere koymanız, üyelikleri de arttırabilecektir. Bir diğer etken de bu formun renkleridir. Ana sayfa üzerine koyacağınız üyelik formunun renklerinin arka plan fonundan daha ilgi çekici olması ziyaretçilerin daha çok ilgisini çekecektir ve bu da onların üyeliğe yönelimini sağlayacaktır.

Formlar Kısa Tutulmalıdır

E-ticaret sitelerini ziyaret eden kişiler uzun formlar doldurmayı pek sevmezler. Bu sebeple de abonelik için hazırlanan formları kısa tutmalısınız. Örneğin sadece ad, soy ad ve e-posta adresi istemek yeterli olacaktır. Zaten hitap etmeniz için ve onlara ulaşmak istediğiniz yerden ulaşmanız bu bilgilerle sağlanabilecektir. E-posta listelerinize bu şekilde ekleme yapabilir ve listenizi tamamlayabilirsiniz.

Abonelik İçin Farklı Sayfalara Yönlendirme Yapmamalısınız

Kullanıcılar, bulundukları sayfalarda üyeliklerini tamamlamak isterler, yani onları başka bir sayfaya abonelik için yönlendirmemelisiniz. Kullanıcılar tarafından bu formlar doldurulduğunda üyelikler tamamlanmalıdır, aksi takdirde ikinci bir adım kimsenin pek istemeyeceği ve hatta sıkılıp abonelikten vazgeçeceği bir problemdir.

Yeni Üye Olanlara Fırsatlar

E-posta listenize üyelik sağlayan kişilere özel olarak indirim kuponları veya kampanyalar sunabilirsiniz. Bu fırsatlar ile ilgili gerekli bilgileri abonelik formu üzerinde belirtirseniz eğer kullanıcılar tarafından üyelik sayısında büyük artışlar meydana gelebilir. Bu fırsatlardan birçok kişi yararlanmak isteyecektir ve e-posta abone listenize ekleyeceğiniz kişi sayısında da artışlar meydana gelecektir.

Yalnızca E-Posta Aboneleriniz İçin Kampanyalar Düzenleyin

Yeni abone olanlara e-posta yoluyla yeni fırsatlar sunabilirsiniz ancak bununla yeterli olacağınız söyleyemeyiz. Ayrıca e-posta listenize abone olmuş kişilere sunacağınız kampanyalar ile de reklamınızı yapabilecek ve bu sayede de başka kullanıcılar da bu fırsatlardan yararlanabilmek isterler. Yani sadece reklam için bile kullanıcılar tarafından üyelik gerçekleştirilebilmektedir.

Sosyal Medya Üzerinden Davet

E-posta listenize abone olan kişilere özel olarak özel fırsatlar sunuyor olabilirsiniz. Bunlara ek olarak sosyal medya hesaplarınızı kullanarak, bunlar üzerinden de abonelerinize özel formlar hazırlayabilir ve onlara özel davet linkleri hazırlayabilirsiniz. Doğru ürünlerin paylaşımı ve doğru fırsatların tanıtımı ile yönlendirme linkleri merak edilmektedir ve böylelikle de sosyal platformlar üzerinden ulaşabileceğiniz kişi sayış da artış gösterecektir.

Pop-up Kullanımı

Pop-up kavramı yıllar öncesinde asla kabul edilmeyen ve hatta sistemler ile engellenen bir şeydi. Fakat son dönemlerde büyük oranda talep görüyor ve ilgi de artarak kullanıcıları yaygınlaşmaya başladı. Pop-up’lar sayesinde ziyaretçilerinizi kolaylıkla abone formuna yönlendirebileceksiniz. Fakat yılar boyunca karşı konulan bu şeyin kullanılmasında tabi ki dikkat edilmesi gereken noktalar olacaktır.

  • Pop-up kutunuzda kapat butonu mutlaka olmalıdır, aksi takdirde siteniz terk edilebilir,
  • Mobil sitelerinizde pop-up düzgün çalışmalı ki istenen verim alınsın,
  • Site açıldıktan belirli süre sonra pop-up kullanıcıların karşısına çıkmalı ve yine istedikleri zaman bu ekranı kapatabilmeliler. Bu ekranları istedikleri zaman kapatamazlarsa eğer, siteyi terk edebilirler.