Instagram'da Satış Yapmak İçin Öneriler

instagramda-satis-yapmak-icin-oneriler.jpg

Instagram’da satış yapmak için neler gerekir, nasıl satış yapılır, ticari hesap nasıl açılır, satışları nasıl arttırırım vs. gibi birçok sorunuza cevap bulacağınız yazımızda Instagram ile ilgili püf noktalardan bahsedeceğiz. Instagram, günümüzün en popüler fotoğraf ve video paylaşım platformudur. Büyük bir hızla artan popülerliği günden güne daha çok artmaktadır. Instagram günümüzde 1 milyar üzerinde kullanıcıya sahip ve bu sayının %80 civarı günlük olarak Instagramı aktif bir şekilde kullanıyor.

Bu kadar çok fazla aktif kullanıcı Instagram’da satış yapmak fikrini birçok kişinin kafasına sokuyor ve herkes kendince planlar yapıyor. Bu platform, büyük, küçük firmaların, önemli markaların, küçük kişisel butiklerin ve hatta internet üzerinden satış yapma planları yapan herkesin ilgisini çekiyor ve bu kadar kalabalık kullanıcı sayısı iştahlarını baya bir kabartıyor. Peki ya Instagram’da satış yapmak yasal mı, nasıl yapılır vs. gibi soruların cevaplarını yazımızda inceleyeceğiz. Öncelikle Instagram’da satış yapmak püf noktalarından bahsedelim.

Instagram Hesabı Kurumsal Görünmeli

Instagram günden güne artan kullanıcı ve satış yapan kişi sayısına rağmen, kurumsal kimlik olarak Facebook kadar geniş bir alana sahip değil. Ancak, e-ticaret siteniz ya da işletmeniz üzerinden bu platformda satış yapmak istiyorsanız eğer kişisel hesabınız dışında yeni bir hesap açmanız gerekecektir. Yeni hesap üzerinden yapacağınız paylaşımlar kurumsal olmalı ama bu kurumsallığı samimi dil ile de dengelemelisiniz.

İlgi Çekici Görseller ile Potansiyel Müşterilere Erişmelisiniz

Herkes Instagram üzerinde güzel olan fotoğrafları beğenmeyi tercih eder. Beğenilmeyen görseller de gösterim almaz ve bu şekilde sayfanızı ulaştırabileceğiniz kişi sayısı çok hızlı artmayacaktır. Hedef kitleniz tarafından ne tarz gönderiler daha çok ilgi görmüş, bunları da eski gönderiler üzerinden analizler yaparak anlayabilirsiniz. Bu platformu düzgün kullanmanız satışlarınızda artışa sebep olacaktır.

Doğru #Hashtag Kullanılmalı

Takipçi sayınız başlangıçta tabi ki düşük olacaktır, bu gayet doğal. Takipçi sayınızı arttırmanızı sağlayacak en önemli etkenlerden birisi de # kullanımıdır. Kullanacaklarınızın daha önce hangi alanlarda kullanıldığını, ne kadar kullanıldığını da görebilir ve bunlara göre #hashtag kullanımı yapabilirsiniz.

E-Ticaret Sitenize Yönlendirmeler Yapmalısınız

Profilinize girildiğinde görülen ilk alan hesabınızla alakalı bilgilerin olduğu alandır ve bu alana e-ticaret sitenizin linkini yapıştırabilir ve sitenize yönlendirmeler yapabilirsiniz. Eğer e-ticaret siteniz yoksa web site eklemeniz de uygun olacaktır. Bunlar kurumsallık olarak sağlam bir duruş gösterir. Eğer e-ticaret sitesi kurmadıysanız ama kurmayı düşünüyorsanız iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir ve profesyonel olarak destekler alabilirsiniz.

Düşük Miktarlarda Reklamlar Yapın

Instagram, Facebook tarafından satın alındı ve ardından Facebook üzerinden Instagram hesabınıza reklamlar verebiliyor ve böylece de daha çok kişiye erişebiliyorsunuz. Analiz sonucu en çok ilgi gören gönderilere reklam verebilir ve sayfanıza çok daha fazla kişiyi çekere Instagram’dan satış yapmak planınızı gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Instagram’da Nasıl İlerlemeliyim?

İlk olarak takipçilerinize sunacağınız imkanlar kapıda ödeme ve havale gibi imkanlar olmalıdır ki ön yargı olarak güven oluşturabilesiniz. Bu şekilde ilerleyerek belirli bir kitle oluşumu sağlayacak ve online satış konusunda gittikçe artış yaşayacaksınız. Kendi markanızı yaratarak diğer platformlar ile birlikte Instagram’ı da ilerletebilir ve e-ticaret sitesi kurarak satışlarınızı daha da hızlandırabilirsiniz.

Nelere İhtiyaç Duyacaksınız?

Başlarda maliyet olarak göze çok korkunç gelebiliyor ancak 3-4 satışın ardından zaten adınız duyulmaya başlayacak ve bu adımlara gelebilmek için harcanılan maddiyatı geri kazanabileceksiniz. Hatta bu ilerleyiş ile birlikte artan müşteri hacminizi koruyabilmek ve ziyaretçilerinizde oluşan memnuniyeti koruyabilmek adına siparişlerin kontrol edilmesi gereken bir platforma da ihtiyacınız olacaktır. Marka değeriniz arttıkça ziyaretçi sayınız ve satışlarınız da artacaktır. Çeşitli kampanyalar, indirimler, taksitli satışlar, kargo seçenekleri, promosyonlar, indirimler vs. müşterilerin ilgisini çekecek ve satışlarınızda büyük bir artış yaşayacaksınız.