E-Posta Ne Zaman Gönderilmelidir?

e-posta-ne-zaman-gonderilmelidir.jpg

E-Posta göndermenin zamanı var mıdır? Ne zaman göndermeliyiz ne zaman göndermemeliyiz? E-ticaret işi yapanlar için önemli olan e-posta gönderme hakkında detaylı bilgiler yazımızın içeriğinde saklı. Kampanyaların varlığında vs. müşterilere en kolay ve en profesyonel ulaşım yolu e-postadır. Özellikle de e-ticaret firmaları için e-posta önemli bir konumdadır ve pazarlama yöntemleri arasında da sık başvurulmaktadır.

Ancak e-posta gönderme konusu o kadar da üstün körü geçilebilecek bir konu değil, çünkü e-posta gönderiminin de bazı sıklıkları olmalıdır. E-posta ne sıklıkla gönderilmelidir peki? Bu önemli sorunun cevabını yanı sıra, e-ticaret firmanıza ait olan e-postaların mail kutularında spam bölümüne düşmesi nasıl bir algı oluşturur peki? Pek de iyi bir algı oluşturmayacaktır değil mi? Bütün bunlar aslında e-posta gönderiminin önemini bizlere anlatan sorulardır.

E-Posta Gönderilmesi Gereken Durumlar

Bazı zamanlarda ziyaretçilere ya da müşterilere e-posta gönderilmesi onlarda marka hakkında olumlu düşünceler oluşturacaktır. Bu durumlarda e-posta gönderimi önemli bir süreç meydana getirecektir.

Yeni Abone Olanlara “Hoş geldin!” E-Postası

E-Posta listelerinize kayıt gerçekleştiren yeni abonelere, onlarla iletişim de kurmuş olmak amacıyla hoş geldin e-postası gönderilebilir. Bu e-posta içeriğinde onlara abonelikleri için teşekkür iletebilir ve aboneliklerinin onlara getireceği avantajları ve fırsatları onlara bildirebilir ve de ne sıklıkta ne amaçlarla e-posta göndereceğinizi açıklamalısınız. Eğer bu e-posta türü hakkında detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız “Hoş geldin E-Postası Nasıl Hazırlanır? Ve E-Ticarette İlk E-Posta ve Önemi” yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Satış Sonralarında E-Posta

E-ticaret siteniz üzerinden satış gerçekleştirdiğiniz zaman, satın alınan ürün ya da ürünlerin fatura ve sipariş ile ilgili detaylarını mail olarak göndermeniz gereklidir. Hemen sonra gönderilebildiği gibi sipariş müşteriye ulaştıktan sonra da mail iletebilirsiniz. Bu e-posta içeriklerinde alışveriş deneyimi ve ürün hakkında oluşan düşünceleri, verilen hizmetten memnuniyet derecelerini onlara sorabilirsiniz. Satış sonrasında etkileşim artışını sağlayacak olan ve etkileşimi arttıracak olan pazarlama çalışmaları hakkında detaylı bilgiler istiyorsanız da “Satış Sonrasında Pazarlama” adlı yazımıza ulaşabilirsiniz.

Sepeti Bırakanlara E-Posta

E-ticaret sitenize giren ve beğendiği ürünleri sepetine ekleyip, satın alma işlemini tamamlamadan çıkan müşteriler için de birer e-posta göndermek etkileşim konusunda faydalı olabilir. Bu tarz durumlarda bazen müşteriler geri dönüş sağlayıp ürün satın almasını tamamlayabilmektedir. Ayrıca bu e-posta ile o ürünü ve sepeti o kişiye hatırlatmış da olursunuz ve siteye geri çekebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre de bu durum genel olarak bu şekilde gerçekleşiyor ve sepeti bırakanlar geri dönüyorlar.

Ürün ve Kampanya Duyuruları

E-ticaret sitelerinin ve firmalarının büyük bir şekilde müşteri çekmesini sağlayan yöntemlerden birisi de yeni eklenen ürünlerin tanıtımlarının veya kampanyalar hakkında yapılan bilgilendirmelerin e-posta ile iletilmesidir. Özel günlerde kişiye özel olarak yapılabilecek indirimler veya kampanyalarda da abonelere e-posta gönderebilirsiniz.

Ne Zaman E-Posta Gönderilmemelidir?

E-posta gönderilen ve müşteri ile olan etkileşimi geliştiren yöntemlerden bahsettik. Bunlara ek olarak e-posta gönderilmemesi gereken de bazı durumlar vardır. Bunun aslında tek bir sebebi vardır ve o sebepten bahsedeceğiz.

Sunacak Yeni İçerik Olmadığı Zaman

E-posta gönderimi ile müşteriye ulaşılmasının amacı aslında müşterilere yeni ürünler, fırsatlar vs. kısaca yeni şeyler sunabilmektir. Bu tarz durumlarda e-posta gönderilir ve geri dönüş almayı hedeflersiniz. Eğer müşteriden geri dönüş almanızı sağlayacak bir sebep yoksa, yeni ürün, kampanya veya fırsat yoksa e-posta gönderimi çok da doğru olmayacaktır. Gereksiz olarak göndereceğiniz e-postalar zamanla spam kategorisine girebilmektedir.

Eğer yeni ürün ya da içeriğiniz yoksa ama yeni bir blog yazınız varsa eğer e-posta göndermekten çekinmemelisiniz. Aynı ürün ve fırsatların sürekli olarak gösterilmesi, kendini yenilemeyen sitelerin mailleri zamanla spam bölümüne düşecektir ve bu da marka hakkında olumsuz görüş oluşmasına neden olabilmektedir. Eğer e-posta gönderim sıklığınıza karar veremiyor ya da destek almak istiyorsanız “Ne Sıklıkla E-Posta Gönderilmelidir?” yazımızı okuyabilirsiniz.