Satış Sonrasında E-Postanın Önemi Nedir?

satis-sonrasinda-e-posta-gonderiminin-onemi-nedir.jpg

E-posta günümüzün iletişim alanıdır. Birçok farklı amaçla e-posta kullanılabilmektedir. Kullanım alanı yanı sıra kullanımın doğruluğu daha önemlidir. Satış işlemlerinde, pazarlama işlerinde sadece tanıtım ya da reklam amacıyla e-posta gönderimi doğru olmayacaktır. Sadece bu amaçlarla kullanılan e-postalar ticaretin verimini düşürmektedir. Pazarlama işlemlerinden daha fazla verim alınabilmesi için bu özelliğin birçok alana dağıtılması gerekmektedir. Dağıtılması gereken alanlardan birisi hatta en önemlisi satış sonrası e-postalarıdır. Satış işlemlerini yapmış olduğunuz müşterilere satış sonrası e-posta gönderimleri müşteri ile ilişkileri farklı bir boyuta taşıyacak ve yapılacak olan pazarlama işlemlerinin verimi de artış gösterecektir.

Satış Sonrasında E-Posta

Satış işlemleri sonrasında, satış yapılmış olan müşterilere e-postalar atarak onların ürünler ve satışlar hakkındaki görüşlerini, memnuniyet derecelerini öğrenebilir ve bu yorumlara ve değerlendirmelere göre yapılan işlere yeni yönler verilebilir. Ayrıca bu e-postalar müşterilerden herhangi bir çıkar göz etmediği için, müşteri ve satıcı arasındaki iletişimi sağlamlaştıracaktır. Kısacası bu çeşit iletişimler ile müşterilerin memnuniyetlerini ölçmüş ve yorumlara göre de kendinize yeni stratejiler oluşturabileceksiniz. Bu e-postaların içerikleri farklı çeşitlerde olabilir. İçerik düzenlemeleri müşterilerle iletişimlere, yapılmış olan iş sayılarına göre de düzenlenebilmektedir.

E-Posta Çeşitleri

Teşekkür E-Postası

E-ticaret işlemlerinde pazarlama işlemleri tamamlandıktan sonra bütün iletişim kopmakta ve bir daha yapılacak olan ticaret işlerine karşı negatif düşünceler oluşmasına sebep olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı da müşterilere şahsi olarak dokunuşlar yapılmalıdır. Satış işlemleri sonrasında müşterilere gönderilecek olan teşekkür e-postaları müşterilerde olumlu etkiler bırakmaktadır.

Kişisel Ürün E-Postaları

Satışı yapılan ürünlere benzer ürünler üretildiği ya da satışa sunulduğu zaman müşterilere atılacak olan kişisel e-postalar, müşteriler ile ilgilenme göstergesi olarak algılanmaktadır ve müşterilerde olumlu etkilere sebep olmaktadır. Veya satın aldıkları ürünler ile alakalı bilgilendirme e-postaları da onları size bir adım daha yaklaştıracaktır.

Sadık Müşteriler İçin

Bazı müşteriler ile satıcılar arasında uzun süreli pazarlama işlemleri gerçekleşebilmektedir. Çok uzun süreli ve sürekli müşterilere özel olarak satışlar sonrası teşekkür ve uzun süreli çalışmayı belirten a-postalar atılarak onları hem mutlu edebilir hem de doğru kararlar vermiş olduklarını onlara kanıtlayabilirsiniz.