E-Ticaret İçin YouTube'un Önemi

e-ticaret-icin-youtubeun-onemi.jpg

Günümüz tamamen teknoloji devrinin etkileri altında ve insanlar günlük yaşantısının büyük denilebilecek kadar olan bir bölümünü sosyal platformlarda harcamaktadır. Sosyal platformların kullanıcı sayısının özellikle son on yılda büyük artış göstermesinin yanı sıra, hala da günden güne sayıca artış görülmektedir. Birçok farklı platform, uygulama vardır ve her bir uygulamanın kullanıcı sayısı sürekli artmaktadır. Bu platformlardan bir tanesi de dünyanın müzik ve video uygulaması olan YouTube’dur. YouTube bu kadar çok kullanıcı sayısı nedeniyle birçok markanın da reklam bakımından gözde uygulamasıdır. Bu uygulamanın markalar tarafından bu kadar çok önemsenmesinin nedenleri aslında sayısal olarak bakıldığında gayet açıktır.

YouTube Neden Önemli?

  • Dünya üzerinde şu an 1 milyarın üzerinde kullanıcıya sahiptir.
  • Her gün yüz milyon saatin üzerinde video izlenmektedir.
  • Günlü olarak izlenilen video süresi incelendiğinde, her sene geçen seneye göre ortalama yüzde elli civarında artmış oluyor.
  • Uygulamaya her dakika ortalama 300 saat kadar video yükleniyor.
  • Dünya üzerinde en çok dile çevrilmiş olan bu uygulama 75 ülke sınırında 61 farklı dilde kullanıma açıktır.
 

Bu maddeler YouTube gibi bir platformun reklam için neden çok önemli olduğunu açıkça göstermektedir aslında. Bir markanın yapmış olduğu reklam bu platform ile milyonlarca insana ulaşabilir ve bir markanın da tanınırlığı bu sayede kolaylıkla artar. Peki ya bir e-ticaret sitesi neden bu platforma önem vermeli?

  • Öncelikle videolar çok fazla kişiye ulaştığı için gösterilmiş olan özen ile marka algısını ortaya çıkarır ve daha fazla kişide bu algının oluşmasını sağlar. Sosyal platformlar çok fazla kullanıldığı için de hazırlanmış olan videolar kişilere daha kolay ulaşır ve kişilerde markaya karşı pozitif etkiler bırakır.
  • Oluşturmuş olduğunuz organik içerikler YouTube ile daha fazla kişiye ulaştığı için, marka üzerindeki akış trafiği de artar. Ayrıca yazılar yerine videolar insanların daha kolayına gelmektedir. Yazılarak anlatılmak istenilen şeyler video olarak hazırlanırsa daha çok tercih edilebilir.


  •  

YouTube videolara tıklanıldığı zaman karşımıza reklamlar çıkmaktadır. Bu reklamlar ile sitelerinize trafik oluşturur ve bu sayede de bilinirliğiniz yani marka değeriniz artar. Ayrıca videolar ile de ürünlerinizi kolaylıkla tanıtabilirsiniz. Kısacası YouTube video seçeneği ile reklam yapmanız daha kolay olacağından ve yukarıda belirtilen bütün sebeplerden dolayı e-ticaret sitelerinizin bilinirliği için YouTube önemli bir platformdur.