Tüketiciler En Çok Neyi Satın Alır?

tuketici-neyi-satin-alir.png

Tüketici Neyi Satın Alır?

Birçok marka tüketicilerin neyi satın aldığı ile doğrudan ilgilenir. Tüketicinin alışveriş alışkanlıklarını gözetir ve buna göre bir strateji belirler. “Tüketici neyi satın olur?” sorusu birçok marka için sürekli sorulması gereken bir sorudur. Bu sorunun günümüzdeki yanıtı aslında çok açıktır.

İhtiyacı Markalar Yaratıyor

Tüketici, çoğunlukla ihtiyaç duymadığı şeyleri satın alır. Peki bu nasıl olur? İnsanların, kelimenin gerçek anlamıyla ihtiyaç duyduğu şeylerden ziyade ihtiyaç duymadığı şeyleri satın almaya yönelir. Bu durumun oluşmasında ki en büyük etken markalardır. Çünkü günümüz dünyasında markalar artık insanların ihtiyaçlarına yönelik satışlar yapmayı bıraktılar. Daha geniş bir yelpazede yeni ihtiyaçlar yaratıyorlar.

İhtiyaç yaratmanın bir diğer adı aslında arz yaratmaktır diyebiliriz.  Bu noktada markalara düşenleri anlatmaya çalışacağız. Eğer bir markayı yönetiyorsanız ya da yöneticilik görevi sürdürüyorsanız, insanlar için yeni ihtiyaçları nasıl yaratacağınız üzerine kafa yormanız gerekmektedir.

Onaylanan Ürünler Tercih Sebebi

Günümüzün moda olarak tanımlanan olgusu aslında bir noktada herkesin kullanmayı tercih ettiği markalar anlamına geliyor. Ancak burada çok daha önemli bir nokta var. İnsanlar herhangi bir markadan ziyade piyasada var olan yeni bir ürünün birçok kişi tarafından onaylanmasını önemsiyor. Hatta bu durum birçok tüketici de “Ben de almalıyım” hissini körüklüyor.

Reklam mı Sosyal Medya mı?

Tüketicilerin durumu bu şekildeyken, ticaretin diğer kısmında olanlara ne düşüyor diye sormak gerekir? “Tüketici neyi satın alır” sorusu firma sahipleri ya da markasını geliştirmek dönüştürmek isteyenlerin de sık sık üzerine kafa yorduğu bir konudur.

Aslında basit formüllerle çok karlı yatırımlar sağlanabilir. Yapmanız gereken şey sadece insanlara ürününüzün onaylanmış bir madde olduğunu ispatlamaktır. Bunun için hangi yolu seçeceğiniz ise size kalmış durumda. Reklam sektörünün ortaya çıkması biraz da bu durumla ilişkilidir. Ancak pahalı reklamları tercih etmektense etkili bir sosyal medya yönetiminin bu konuda etkili olabileceği defalarca test edilmiştir. Eğer sosyal medya üzerinden müşterileriniz ile doğrudan bağ kurabiliyorsanız, doğal olarak sizin elinizden çıkan işleri onaylanmış bir kitle bulunuyor demektir.