E-Ticaret Sitesi İçin SEO Teknikleri

e-ticaret-seo-teknikleri.jpg

SEO yani arama motoru optimizasyonu, sahip olunan web sitelerin arama motorlarında ilgili konuyla alakalı bir şey aratıldığı zaman en üstlere çıkmasını sağlamaktadır. İnternet kullanan insanlar SEO kullanılmış ve SEO kurallarına uyulmuş olan siteleri arama motorlarında hep en üstlerde görür ve genellikle en üstteki sitelere tıklar ve onları açarız. SEO sayesinde siteler hep üstlerde olacak ve kişiler arama yaptıklarında çıkan ilk siteye tıkladıkları için siteyi ziyaret edecek ve sitenin organik ziyaretçisi de artacak.

Bu işlemlerde herhangi bir kod veya herhangi bir reklam kullanılmamaktadır. Bu hizmet ile e-ticaret sitelerinde bulunan ürünler daha çok kişiye ulaşabilmiş ve daha çok satılabilmiş olacak. Ziyaret edildikçe sayı artacak ve sayı arttıkça da arama motorlarında üstlere taşınacaksınız. İnternet üzerinden satış yapmak yani e-ticaret birçok anlamda avantaja sahiptir ve normal mağazacılık satışlarına göre daha az masraflıdır.

E-Ticaret Sitelerinde SEO Önerileri

E-Ticaret sitelerinin arama motorlarında üstlerde olması büyük avantajdır. Çünkü ne kadar üstte olursa o kadar çok tıklanacak ve ne kadar tıklanırsa ürünler o kadar çok kişiye ulaşabilecektir. Ve kişiler böylece ürünleri almış olacak, e-ticaret sitesi de iş yapabilmiş olacaktır. Tüm satışın temeli olan arama motorlarında üste çıkmayı sağlayan da SEO’dur. SEO’da belirli kurallar vardır.

Anahtar Kelime

Anahtar kelimeler Google ile bağlantılı, arama motorlarında arama yapıldıktan sonra arama motorunda aratılacak olan şeyi tüm sitelerde arar ve SEO’ya en uyumlu olanından en düşük olanına doğru sıralar. Anahtar kelimeler site içerisine düzgün ve belirli sayıda dağıtıldığı zaman, arama motorlarındaki arama ile sitenizin üstlere çıkması sağlanacaktır. Kullanılacak olan anahtar kelime içerikle en uygun olan kelime olmalıdır ve bu anahtar kelime duyulduğunda içerik tahmin edilebilmelidir.

Rakip Araştırması

Rakip araştırması demek aslında anahtar kelime araştırması demektir. Rakip markaların siteleri incelendiğinde onların kullanmış olduğu anahtar kelimeleri görebileceksiniz. Bu rakip sitelerin kullanmış olduğu anahtar kelimeleri kullanmamak sitelere artı avantaj sağlar. Bu durum özellikle de e-ticaret işlerine yeni başlamış olan siteler için geçerli olmaktadır. Çünkü bu siteler için piyasada zaten bir sürü rakip site, firma bulunmaktadır. Bu nedenle konuyla alakalı başka anahtar kelimeler kullanırlarsa eğer şansları biraz daha artacaktır. Ayrıca oluşturulacak olan içerikler de rakip firmalarınkinden çok farklı ve çok daha özgün olmalıdır.

Sosyal Medya Bağlantıları

Sitelerinize sosyal medya linkleri, sahip olduğunuz hesapların isimlerini eklediğiniz zaman sitelerinize alacağınız trafikte artışlar yaşanır. Sosyal medyalardaki kullanıcı sayısı büyük oranda arttığı için sitelerle bağlantı kurulması büyük oranda avantaj sağlamaktadır.

Bloglar

E-Ticaret sitelerinde ürünlerinizin içerikleriyle alakalı ya da satışını yaptığınız şeylerle bağlantılı şekilde bloglar eklemek sitelerinizdeki trafiğin artmasına neden olacaktır. Sitelerinize sadece ürün almak için değil yazıları okumak için de girişler yapılacak ve artan ziyaretçi sayısıyla birlikte sahip olunan sitelerin de arama motorlarında değerleri artacaktır.

Videolar

Yapılan araştırmalara göre insanlar bir şeyleri okumaktan ziyade bir şeyleri izlemeyi daha çok tercih etmektedirler. Bu nedenle de sitelere eklenecek olan videolar insanları kendine çekerek sitede