Sosyal Medya Paylaşımları İçin Uygun Zaman Bulma

sosyal-medya-paylasimlari-icin-uygun-zaman-bulma.jpg

Sosyal medya paylaşımı yapma konusunda ve genel olarak bahsedecek olursak, sosyal medya yönetimi için önemli olan etkenlerden birisi de paylaşımların saatidir. Uygun zamanda paylaşım yapabilmek ve bunlarla birlikte doğru kişiye ulaşabilmek etkileşimin artmasında önemli olan etkenlerdir. Tabi bunun için bazı testler ve paylaşımların analizlerinin yapılması gereklidir. Sosyal platformlardan bazıları bu istatistikleri hazır olarak sunuyor fakat bunların yanı sıra araştırmalar da gereklidir. Sosyal medya yönetimi için önemli olan zamanı düzgün kullanırsanız eğer hesaba gelecek olan etkileşim ve trafikte büyük artışlar yaşanacaktır.

Farklı Zaman Dilimleri Belirlenmelidir

İlk olarak gün ve haftalar içerisinde farklı zamanlar belirlemeli ve bu süreçlerde işlemlere başlayabilirsiniz. Farklı zamanlarda ne kadar çok etkileşim aldığınızı kontrol ederek, organik ziyaretçi erişimini test etmiş olacaksınız ve bu zaman dilimleri bu sebeple de önemli bir konumdadır. Bunun için sabah, öğle, akşam ve hatta gece olarak dört farklı zaman diliminde paylaşım yapmanız size yarar sağlayacaktır. İçeriklerinizi bu zaman dilimlerinde bir haftalık test sürecinde paylaşmalısınız. Yani ilk olarak zaman dilimi belirlemesi yapmalısınız.

A/B Testleri Yapmalısınız

Farklı zaman dilimlerini denedikten sonra yapmanız gereken bazı testler vardır. A/B testi denilen şey reytinglerde de olduğu gibi farklı zaman dilimlerinde paylaşımlar yapabilir ve alınan etkileşimler ile hangi zaman diliminde daha iyi olduğunuzu netleştirebilirsiniz. Hedef kitlenizi ve takipçilerinizi böylece aktif oldukları saatlerde test edebilmiş olursunuz.

Her Sosyal Platform İçin Farklı Strateji

İdeal zaman belirlenirken, paylaşım yapılacak olan platformun özelliklerini bilmek ve platforma hakim olmak önemli faktördür. Böylelikle her platform için ayrı stratejiler geliştirebilirsiniz. Bunun böyle olmasının nedeni ise her sosyal medya platformunun aslında farklı kullanıcılar ve farklı tarzda kişiler tarafından kullanılıyor olmasıdır. Platformdan platforma aktif olunan saatler bile farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple de her sosyal platform için aynı saat aralıklarında paylaşım yapılması doğru olmayacaktır. A/B testleri bu sebeple de her platforma ayrı ayrı yapılmalıdır.

Facebook İstatistikler Özelliğine Başvurun

Facebook, sosyal mecralara geçiş için çok önemli olan ve aslında her platforma bir miktar öncü olmuş platformdur. Kullanıcılarına istatiksel olarak özellikler ve fırsatlar sunmaktadır. Bu ölçümler ile sayfanızın beğenilme, gönderilerinizin etkileşim alma vs. saat aralıklarına tam olarak hakim olabilirsiniz. Bu özelliğe erişim sağlayabilmek için:

  • Facebook platformuna marka sayfanızdan giriş yapmalısınız.

  • Üst menüde istatistikler seçeneği olacaktır ve ona girmelisiniz.

  • Açılacak olan sayfada gönderiler sekmesine tıklamalısınız.

 

Bu üç aşamadan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada takipçilerinizin sayfanıza ilgili olduğu zaman aralıklarını ve ne kadar süre ile aktif kaldıklarını görebileceğiniz bir tablo olacaktır. Facebook üzerinden ilerleme sağlarken bu istatistikler ilerleme kaydetmenizde çok etkili olacaktır. Bu bilgiler %100 net bilgiler olmasa da ilerlemelerinizde size yön verebilecektir. Sizin hedef kitleniz orada görünenler olduğundan aynı gruba karşı çalışmalar sağlayacaksınız ve bu saat aralıkları da bu sebeplerle önem taşımaktadır. Kendi testlerinizi ve bunlara ek olarak çalışmalarınızı yapmanız, yürütmeniz sizlere daha çok fayda sağlayacaktır.