E-Ticaret Sitesinde Müşteri Bilinçaltı Etkileme

e-ticaret-sitesinde-musteri-bilincalti-etkileme.jpg

E-ticaret sitenize giren ziyaretçilerin ya da nam-ı diğer tüketicilerin bilinçaltlarına mesaj gönderebilmek, onlarda satın alma düşüncesini etkileyecektir. Tüketicilerin büyük kısmı çoğu zaman bunu fark etmez ve alışverişlerini tamamlarlar. Bu yöntemleri büyük markalar büyük oranda gerçekleştirmektedir. Tüketici olan kişilerin bilinçaltlarına ulaşabilmek demek, tüketicinin kendi isteğiyle düşünmesi ama fikri sizden almış olması demektir.

Günlük tüketilen ürünlerin dışında, tüketicilerin bazı ürünleri almasını sağlayan şey de müşterilerin bilinç altını etkileyebilmektir. Bilinçaltına ulaşmak demek, onların akıllarına satın alma fikrini özenle enjekte etmek demektir. Bu şekilde tüketiciye yaptırılan alışverişte kendilerini sorumlu hissedeceklerdir.E-ticaret siteniz üzerinde yapacağınız uygulamalar ve kullanacağınız bazı yöntemler ile tüketicilerin bilinç altılarında bazı mesaj hareketlenmeleri sağlayacaksınız ve bu kullanılan taktikler ile ürünlerinize karşı olan ilgiyi ve markanızın da bilinirliğini arttıracaksınız.

Kullanıcılardan Yorumlar Almak

Tüketicilerin bilinç altına mesaj gönderebilmenin en etkili yolu kullanıcıların yorumlarıdır. Başka tüketicilerin yorumları direkt olarak daha önce başkaları tarafından kullanılmış olan bir ürün düşüncesi yaratacak ve ister istemez bir miktar daha ürüne yakınlaşma olacaktır. Başka kullanan varsa, hele bir de üründen çok memnun kaldılarsa, ürün onların da beklentilerini neden karşılamasın ki?

Ürün hakkında kaliteli yorumlar yapılması, müşterinin ürüne olan sıcak yaklaşımını arttıracak ve ürün kullanımında herhangi bir sorunla karşılaşılmayacağına mesaj sinyalleri oluşturur. Bu düşüncelerin her biri kişide istemsizce oluşur ve bunu bilen markalar da her zaman kullanıcı yorumlarını markalarının sitelerinde vs. mutlaka içermektedir. Çünkü tüketicilerin onayını almış olan ürünler, kullanmak isteyen kişilerde olumlu düşünceler oluşturacaktır.

Referans Göstermek

Piyasada çok satan bazı kitaplar incelendiği zaman arka kapaklarında genellikle kitap hakkında yapılan yorumlara rastlarsınız. Bunun sebebi ise sektörde bulunan ve önemli olan isim ya da kurumların kitaplarla alakalı yorum yapmış olması, gören kişilerde de okuma isteği yaratacak olmasıdır. Bu referans yöntemidir ve e-ticaret sitelerinde de bunun kullanılıyor olması, e-ticaret sitenize artılar katacaktır. Dışarıdan bakanları ya da ilk defa bakanları siteye karşı olumlu olmalarını sağlayacak ve e-ticaret sitenizle alakalı güvenilir düşünceler meydana getirecektir.

Müşteri Memnuniyeti Oranını Göstermek

Verilen hizmetlerin ya da satışı yapılan ürünlerin kalitelerini göstermek, görenlerde olumlu düşünceler oluşturabilecektir. E-ticaret sitesinde müşterilerin bilinç altını etkileyebilmek için site üzerinden alışveriş yapmış olan kişilerin, bu alışverişten ne kadar mutlu olduklarını, kaçının memnun kaldıklarını göstermek, e-ticaret sitenize erişebilen kişilerin alışverişlerini yaparken daha memnun kalmalarını ve daha arzulu olmalarını sağlayacaktır.

Siteyi ziyaret eden kişiler böylece güvenli yorumlar yapabilecek ve ürünlerinizin de güvenilir kalitelerde olduğundan emin olacaklar. Bu oranın belirlenebilmesi için de işlemlerden sonra müşterilere e-posta göndererek onlara küçük anketlerle basit ve kısa sorular sorabilirsiniz. Bir diğer yöntem de e-ticaret sitenizde yapılan alışverişten hemen sonra bir yıldızlama, oylama sayfası çıkmasıdır.

Sınırlı Sayıda Ürün Seçeneği Sunmak

Tüketici kişilerde ürünün bitebileceği algısı, onları ürünü hemen almaya itecektir ve tükenme, kaçırma duygusu ile alışverişlerini tamamlayacaklardır. Tüketicilerin daha hızlı karar verebilmesi adına ve onları direkt olarak sepete yönlendirme seçenekleri için de ürünün stokunun sınırlı olduğunu belirtebilirsiniz. Bu gibi durumlarda hızlıca ödemeyi tamamlayıp, satın alma eylemini hızla gerçekleştireceklerdir.

Çok Satan Ürünlerin Gösterilmesi

E-ticaret sitesinde müşteri bilinçaltı etkileme yöntemlerinden birisi de çok satan ürünlerin gösterilmesidir. Ana sayfada bulunan seçeneklerden birisi de çok satan ürünler olursa eğer, oraya girilme talebi ve sayısı artış gösterecektir ve müşteriler de beklentilerini karşılayacak ürünleri oralarda bulabileceklerdir. Bu tarzda bölümler, tüketicilerin belki de hiç ilgi sahibi olmadığı ürünlere yönlendirecektir.

Sertifikalar ve Ödüller

E-ticaret siteniz eğer herhangi bir kurumdan veyahut dernekten vs. ödül ya da sertifika aldıysa, bunun gösterilmesi, tüketiciler tarafından görülmesi hem ürünün hem de firmanın başarısını gösterecektir ve bu da satın alma gücünde artış meydana getirecektir. Bu nedenle de varsa eğer başarılı ve güvenilir bir firma olduğunuzu bu yolla gösterebilirsiniz.