Markanızı Büyütmek İçin Hangi Reklam Türlerini Tercih Etmelisiniz?

markanizi-buyutmek-icin-hangi-reklam-turlerini-tercih-etmelisiniz.png

Markanızı Büyütmek İçin Hangi Reklam Türlerini Tercih Etmelisiniz?

Reklam olgusu, daha doğrusu izlenebilir olan reklam olgusu sinemanın hayatlarımıza girişi ile birlikte oluşmuştur. Sonrasında televizyonun icat edilmesi ve her eve girmesi ile reklamlar da her eve girmiştir. Günümüzde ise başta YouTube olmak üzere birçok internet sitesi ve sosyal medya mecralarında reklamlarla karşı karşıya kalabiliyoruz.

İnsanlar Reklam Görmek İstemiyor

Eğer markanızı büyütmek isteyen bir girişimciyseniz ve markanızı tanıtmak ve büyütmek istiyorsanız aklınızda bulunması gereken ilk kural, insanların reklam izlemeyi sevmediklerinin farkında olmanızdır. Hangi platformda olursa olsun, insanlar reklamları bir an önce geçmeye programlı hissediyor.

Herkesi Mutlu Edecek Reklam Tarzlarını Bırakın

Elbette istisnalar da söz konusu. Hemen hemen herkesin başarılı bulduğu reklam filmleri var. Bu reklamlarda uygulanan ana kurallara dikkat kesilmenizi öneririm. Peki nedir bu kurallar? Kesinlikle ama kesinlikle “Parasını verelim, çektirelim/ yayınlayalım bir reklam” mantığından uzak durmalısınız.

Markanızı tanıtan reklamın yüksek ya da küçük bütçeli olması bir önem arz etmez. Önemli olan dikkat çekici olmasıdır. Reklamlarda insanlara tutunacak bir dal uzatmanın en önemli yollarından biri güncel ve trend olan meseleleri yakalayabilme yeteneğidir.

İçeriklere Dahil Olun!

Dünyaca ünlü sosyal medya mecrası TikTok yeni oluşturmaya çalıştığı reklam kampanyasında içeriklerle reklamların iç içe geçmesi için çabaladığını açıkladı. Hatta öyle ki, TikTok Ads’in bu konudaki sloganı bir hayli çarpıcı: “Reklam çekme TikTok çek”

Bu yola tam anlamıyla girilmedi. Ama bu duruma uzun bir yol olduğu da söylenemez. Peki bu durumda ne yapmak gerekir?

Bu noktada özellikle YouTube’da içeriklere dahil olabilmenin yollarının aranması gerekiyor. Eğer orta ölçekli bir şirketseniz bu sizin için normal bir reklam harcamasıyla aynı fiyatlara denk gelecektir. YouTube Türkiye’nin her geçen gün büyüdüğünü ve her geçen gün daha kaliteli içeriklerle var olduğu gerçeğini göz ardı etmeyin. Televizyonda reklam tüketen seyirci artık YouTube’a ve diğer sosyal medya mecralarına göç ediyor.