E-Ticaret Sitesinin Başarılı Olabilmesi İçin 5 Özellik

e-ticaret-sitesinin-basarili-olabilmesi-icin-5-ozellik.jpg

Son yıllarda internet üzerindeki kullanıcı sayıları büyük oranda artış göstermiştir. Bu artan kullanıcı sayısı ile beraber sosyal platformların aktifliği de çok büyük artış göstermiş ve bunu fırsat bilen insanlar internet üzerinden satışlar yapmaya başlamışlardır. İnsanlar birçok avantaj sebebiyle e-ticarete önem vermeye ve e-ticaret sitelerinden ürünler satmaya başlamışlardır. E-ticaret ile birçok ürün satışı yapılabilmektedir fakat her e-ticaret sitesiyle satış yapılamaz. Çok fazla başarı yakalayabilmek için gerekli olan bazı özellikler bulunmaktadır. Satışlarınızın grafiğinde büyük artışlar görmek istiyorsanız başarılı olabilmeniz için gereken 5 özelliği sizlere açıklayacağız.

Sitenin Tasarımı İçerikle Uyumlu Olmalıdır

Herkes bir alışveriş yapmak için ya da bir araştırma yapabilmek için girmiş olduğu sitede öncelikle sitenin tasarımını görmektedir ve eğer ilgisini çekiyorsa siteyi incelemeye devam etmektedir. Günlük yaşantımızda dağınık ve kötü duran mağazalara giriş yapmadığımız gibi internet üzerinde de kişileri sitemizde tutabilmek istiyorsak tasarıma özen göstermeliyiz. Araştırmalar sonucunda e-ticaret sitelerinin tasarımları ne kadar sade ise müşteriler o kadar çok süre sitede kalmakta ve de site ne kadar sade ise müşterilerin ilgisini daha çok çekmektedir.

Bu nedenle de sitenizin tasarımı hem sade olmalı hem de kullanışlı olmalıdır. Renkler özenle seçilmeli ve seçilen renklere uygun olarak eklentiler eklenmelidir. Ayrıca tasarımda önem verilen bir konu da ürünlerin duruş biçimidir. Ürünler karışık bir şekilde değil de kategoriler içerisinde bulunursa hem daha kullanışlı olur hem de daha çok ilgi çeker.

Ürünlere Yeteri Kadar Bilgi Eklenmelidir

E-ticaret sitelerinde bulunan ürünlerin satın alınabilmesi için öncelikle incelenmeli ve özellikleri hakkında kafalarda soru işareti kalmamalıdır. Satışını yapmak için sitelerinize koyduğunuz ürünler hakkında bütün detayları vermeli ve de verilen tüm bilgilerin hem doğru hem de soru bırakmayacak kadar detaylı olması gerekmektedir. Müşterilerin ürünleri neden tercih etmesi gerektiğini onların teknik özelliklerine yoğunlaşarak değil o ürünle neler yapabileceğine yoğunlaşmalısınız. Ürünlerin tanıtımı için ayrıca fotoğraflar kullanmalısınız ve bu fotoğraflar hem kaliteli hem de ürünü yeterince gösterebilecek düzeyde fotoğraflar olması gerekmektedir.

Müşteriler ile Sürekli İletişimde Olabilmelisiniz

Sitelerinize ekleyeceğiniz iletişim bilgileri ile müşteriler size her zaman ulaşabilmelidir. Akıllarına takılan herhangi bir soru varlığında ya da merak ettikleri konular hakkında size sorular sorabilmeli ve kısa süre içerisinde cevap alabilmelidir. Cevap süresini ne kadar kısa tutarsanız o kadar iyi olacaktır. Başka sitelere yönelmelerine fırsat vermeden cevaplar vermelisiniz.

Ödeme Sistemi Kolay Olmalıdır

Sitenizi birçok müşteri ziyaret etmiş olabilir fakat onlara tam olarak müşteri diyebilmek için sitenizden alışveriş yapmaları gerekmektedir. Bunu en çok tetikleyen olaylardan birisi de sitenizdeki ödeme sisteminin hem hızlı hem de kolay olmasıdır. Hatta sitelerinize ekleyeceğiniz tek tıkla ödeme ya da hızlı ödeme gibi seçenekler onları sitenize bağlayacak ve satın almalarını sağlayabilecektir.

Yorumlar ve Puan Verme Sistemi Eklemelisiniz

E-ticaret sitelerinize girmiş olan müşteriler için ve satın alma işlemi gerçekleştirmiş olan müşteriler için sitelerinize puanlama ve yorum yapma sekmeleri eklemelisiniz. Sitenize sonradan giren insanlar site üzerindeki puanlardan ve yapılan yorumlardan mutlaka etkilenecektir. Özellikle yapılan yorumlar site ziyaretçileri tarafından incelenmektedir. Bu şekilde de site ziyaretçileri müşteriler ile olan ilişikleriniz hakkında da bilgi sahibi olabilir.