E-Ticaretin İşlerinize Olumu Etkileri Nelerdir?

e-ticaretin-islerinize-olumu-etkileri-nelerdir.jpg

Son dönemlerde para kazanmanın en çok tercih edilen yollarından birisi e-ticarettir. Birçok alanda satışlar yapılabilen e-ticaret sistemi ile kendi adınızı ve sitenizin adını duyurabilir hatta marka haline de gelebilirsiniz. Kısaca söyleyecek olursak da ticaretin elektronik haline e-ticaret denilmektedir. E-ticaret denilen sistem sayesinde herkes bütün ürünlerden istedikleri yerden ve istedikleri zaman haberdar olabiliyor ve istedikleri zaman da satın alma işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Normal ticarete oranla daha az maliyete sahip olan e-ticaret ile dünya pazarlarına da açılabiliyor ve dünyanın her yerinden alışveriş yapabiliyor ya da her yerine ürünler satabiliyorsunuz. Yapılan araştırmalara göre de son dönemde elde bulunan mallarda azalmalar oluyor. Bunun nedeni de e-ticaret ile satışların artmasıdır. Elde bulunan ürünler artık çok daha fazla kişiye kolaylıkla ulaşabildiği için her şey daha çok ve daha çabuk satılmaktadır. E-Ticaret bu gibi birçok olumlu etkiye sahiptir.

1.Ulaşılabilirlik

İnternet üzerinden yapılan alışveriş mağazaları yani online mağazalar 7/24 satış yapabilmektedir. Ayrıca müşteriler istenilen her an bu mağazalar hakkında detaylı bilgiler elde edebilmekte ve bütün ürünlerini verdikleri hizmetleri inceleyebilmektedir. 7/24 gibi bir imkan sayesinde sanal ortamda ve gerçek hayatta mağaza sahibi olan insanlar, sanal ortamda daha çok satış yapabildiklerini görmüşlerdir. Bunun en büyük nedeni de ulaşılabilirliktir yani istenilen her saniye ve istenilen her alanda içeriklere, ürünlere ulaşılabilmesidir.

2.Pazara Yakınlık

E-ticaret işlemleri uzakta olan her ürünü yakında tuttuğu için pazara yakınlık olarak çok tercih edilmektedir. Telefon, tablet veya bilgisayar gibi yanımızda olabilen ürünler ile e-ticaret sitelerini ziyaret ediyor ve istediğimiz her ürüne ulaşabiliyoruz. E-ticaret sitelerinde en önemli özellik pazara yakın olmasıdır. Her ürün el altında ve bütün detaylarıyla gözler önündedir. Ayrıca e-ticaret sayesinde kişiler diğer müşterilerin ürünler hakkında yorumlarını görerek bir fikir sahibi de olabilmektedir.

3.Düşük Maliyet

E-ticaret sitelerinden satış yapılması ile mağaza problemleri ortadan kalkmıştır. E-ticaret siteleri sanal ortamda bulunduğu için mağaza kirası, çalışan maaşları gibi birçok masraftan kaçınılmış olmaktadır. Hatta büyümek için adım atmak isteyen bütün markaların tek önemli derdi yer konusudur. Yeni bir mağaza açmak yeni bir ofis açmak isterler fakat her biri masraf olduğu için bunu biraz geciktirmek isterler. E-ticaret sayesinde birçok masraftan kaçınılmış olur ve de 7/24 açık olan bir iş yerine sahip olmuş olursunuz.

4.Karşılıklı Etkileşimler

Normal mağazalarda ürünler üretilir ve bu ürünlerin elde olanları satışa sunulur, satılan satılır satılmayan depolara kaldırılarak stok olarak kenarda bulunur. Fakat e-ticaret sitelerinde kişiler istekler doğrultusunda üretim gerçekleştirir. Müşteriler kimi zaman ürünler hakkında yorumlar yapar ve bu iletişimlerde, işletmeden müşteriye akış dışında müşteriden işletmeye doğru da bir akım bulunmaktadır.

5.Markalaşma Kolaylığı ve Pazarlama İşlemleri

E-ticaret gündeme geldiğinden beri birçok marka piyasaya çıkmıştır. Aslında bunlar piyasaya çıkma değil piyasada adını duyurmaya başlamaktır. Uzun süredir piyasada barınıp adını duyuramamış markalar ya da yeni çıkmış markalar artık e-ticaret ile çok daha kısa sürede isimlerini duyurmakta ve markalaşma sürelerinde büyük miktarda kısalmalar gerçekleşmektedir. Bunun neden de internet kullanıcılarının büyük sayıda artmış olması ve bu artışın belirli sınırlarda olmasıdır. Kişiler artık birbirlerinden kolaylıkla haberdar olabiliyor ve kolaylıkla bir marka haline gelebiliyorlar. Ayrıca eğer günlük hayatta da mağazalar var ise e-ticaret ile adını duyuran markaların mağazalarına da gelen müşteri sayısı artış gösterecektir.