Yazılım: Ayrıcalık Değil İhtiyaç

yazilim-ayricalik-degil-ihtiyac.png

Yazılım: Ayrıcalık Değil İhtiyaç

Ülkemizde son yıllarda yazılım sektöründe ciddi bir büyüme söz konusu. Tüm dünya gibi ülkemizde de son iki yılda Covid-19 pandemisi etkili olsa da özellikle ülkemizde yazılım sektöründe küçülme yaşanmadı. Aksine insanlar yazılıma daha çok ihtiyaç duydu. Yazılım konusunda çalışmak için bir bilgisayarın yeterli olması da bu mesleğin evden çalışmaya yatkın bir mesele olmasını da beraberinde getirdi.

Ülkemizde yazılım sektörünün gelişmesi dolaylı olarak tüm sektörleri etkiledi. Artık birçok firmanın teknolojiyi çok daha etkin kullanabildiğini görüyoruz.

Neden Ayrıcalık Değil?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki günümüz dünyasının ihtiyaçları ve ayrıcalıkları tamamen farklıdır. Yirmi birinci yüzyılın yirmi bir yılını geride bırakmış insanoğlu için hemen hemen her teknolojik alet bir ihtiyaç biçimini almıştır.

Orta büyüklükte olan iki firmadan birinin bir yazılım şirketi ile çalıştığını, diğerinin yazılım şirketleri ile çalışmadığını varsayalım. Fark çok belirgin olacaktır, öyle değil mi? Burada mesele alım gücünün olup olmaması değil. Yazılım teknolojilerini bir biçimde markasına dahil etmeyen firmalar piyasada uzun vadede yer almak konusunda elbette sıkıntılar yaşayacaktır.

Nereden Başlamalıyız?

Hangi işi yaparsanız yapın, değişmeyen belirli kurallar bütünü vardır. Diyelim ki büyümekte olan bir markanız var. Ciddi de bir ivme yakalamış durumdasınız. Satışlar da fena gitmiyor. Bu şartlar aslında bir yazılım firmasıyla çalışmak için yeter de artar.

Peki ya Neden?

Birincisi bilinirliliğinizi hızla yükselme sürecinde bir yazılım firmasıyla çalışırsanız, markanızın isminin ulaştığı insan sayısı bir hayli yükselecektir. Satışlarınız iyi gidiyor olabilir. Ancak burada yaşayacağınız dalgalanmalar markanızı olumsuz etkileyebilir. Bir yazılım firmasıyla çalışıyorsanız satışlarda yaşanan dalgalanmalar bir biçimde en aza indirgenebilir.

Uzun süredir iş dünyasında olan firmaların “Bir yazılım firması ile çalışmak için çok geç mi kaldık” diye sorduğunu duyar gibiyiz. Aslına bakarsanız Türkiye gibi bir ülkede bunun için geç kalmış sayılmazsınız. Yazılım ve yazılım teknolojilerine olan güvenin yeni oluştuğunu, bu sektörde çalışan insan sayısının her geçen gün arttığını göz önünde bulundurursanız, yolun başı sayılır. Yazılım konusunda geç kalmamak için elinizi çabuk tutmalısınız. Bizden söylemesi :)