E-Ticarette Kullanılabilecek Düşük Bütçeli Dijital Pazarlama Yöntemleri

e-ticarette-kullanilabilecek-dusuk-butceli-dijital-pazarlama-yontemleri.jpg

E-ticaret firmalarının kendilerini tanıtma ya da ürünlerini tanıtarak daha fazla kişiye ulaşabilmeleri için dijital pazarlama alanında yaptıkları tüm çalışmalar önemli bir yerdedir. Büyük firmalar, günümüzün en yoğun kullanıcısı olan dijital platformları çok iyi kullanıyor, çünkü ellerinde yeteri kadar bütçe bulunmaktadır. Fakat küçük ya da yeni kurulmuş olan firmalar, yeteri kadar bütçeye her zaman sahip olamayabiliyorlar ve sıkıntı duyabiliyorlar. Bütçenin yeterli olmayışı ya da reklam çıkabilmek için yeteri kadar bütçeye sahip değil olabilirsiniz; markalar kendilerini bu durumlarda çok zor tanıtmaktadırlar. Küçük bütçelerle bir miktar daha kendilerini tanıtabiliyorlar ancak ilerleyen süreçlerde bu durum zorlaşabilmektedir. İşte ilk etapta düşük bütçe ile de dijital pazarlama alanında geri kalmanın önüne geçilebilmektedir.

Sosyal Medyada Network Oluşturmalısınız

Sosyal medya platformlarında network artışı, birçok farklı konuda yarar sağlayacaktır. Bu artış sadece kendi markanızın sayfasından değil, kişisel hesaplardan da aynı şekilde çevre gelişmesi özellikle başlangıçta çok faydalı olacaktır. Bu tarzda bir çevre genişlemesi, özellikle de kendi sektöründeki insanlara ulaşabilmek adına önemli bir konumdadır. Sektörden başkaları ile tanışarak iş ile ilgili bilmediğiniz şeyleri öğrenebilir, onların destekleri ile farklı yollara izleyebilir ve kendinizi daha da geliştirebilirsiniz. Ayrıca sosyal platformdaki alanınızla alakalı topluluklara ya da gruplara abone olabilirsiniz ve aktif olarak paylaşım yapabilir ve adınızı daha fazla kişiye duyurabilirsiniz.

Sosyal Platformlarda Aktif Paylaşım Yapmalısınız

Sosyal mecralarda yapacağınız çevre sonrasında markanızı sayfalarda daha iyi tanıtabilmek ve markanıza aşinalığın artması adına, paylaşımlar açısından aktif olmalısınız. Bu platformlarda farklı konulara başvurabilir ayrıca da ürünlerin fotoğraf ve videolarının paylaşılması yanı sıra, kişilerin ilgisini çekebilecek içerik üretimleri ile de kendinizi ilgi odağı yapabilirsiniz. Soru-cevap anketleri yapabilirsiniz veya kendi gruplarınızı oluşturabilir, oluşan bu gruplara insanların gelmesini sağlayarak bir topluluk oluşturabilir ve böylelikle de markanızı duyurabilirsiniz.

İlgi Çekici İçerik Oluşturmalısınız

Yapılacak paylaşımların hem sosyal medya üzerinde hem de bloglarda ilgi çekici olması önemlidir. Bahsedilen bu içerikler metin olabilir, fotoğraf olabilir, GIF ya da video olabilir; önemli olan nokta, kullanıcıların sosyal medya hesabınıza çekiliyor olmasıdır. Eğer sadece reklam ve ürün tanıtımı yaparsanız, kullanıcılar ile iletişim haline girmeniz ya da yeni kitlelere ulaşabilmek çok da mümkün olmayacaktır. Bu sebeple de farklı tarzda içerikler sunabilir ve onların düzenli takip ettiği günlük bir kanal haline gelebilirsiniz. Çünkü şöyle ki, kullanıcılardan biri bile sizin herhangi bir içeriğinizi paylaşırsa, o paylaşan kişinin çevresine de ulaşacaksınız ve belki onların da çevresine ulaşma fırsatı sağlayacaksınız. Bu nedenle de sadece iş değil ilgi çekici içerikler de hazırlanmalıdır.

Google My Business Kullanmalısınız

Eğer girişimde yeniyseniz, alanınızda yukarıya çıkabilmek adına yapacağınız SEO çalışmalarınızı ne kadar düzgün yapacak olursanız alanınızda yükselmeniz çok da kolay olmayacaktır. Bu sebeple de girişimin ilk adımlarında markanızı Google My Business’a kaydederseniz eğer markanızla alakalı olarak yapılan direkt aramalarda firmanıza ait iletişim bilgileri arama sonuçlarında üst sırada çıkacaktır. Bu platforma üye olmanız sayesinde Google+ sayfasında markanıza yönelik puanlamalar ya da yorumlar yapılabiliyor ve bu platformda aldığınız oylar sayıca arttıkça da internet sitenizin bilinirliği artmaya başlıyor. Böylelikle düşük bütçe ile SEO çalışması yapabilmiş oluyorsunuz.

Yarışmalar Düzenlemelisiniz

Sosyal platformlarda yeni takipçilere sahip olmak ve onlar il iletişime geçip bolca etkileşim almanın en iyi yolu düzenlenecek olan yarışmalardır. Arkanızın bilinirlik düzeyinin artması için sosyal platform üzerinden takipçilerinize ya da tüm kullanıcılara hediye ya da indirim sunma gibi yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Yarışmanın katılım şartları genellikle sayfanın beğenilmesi, yorum yapılması, arkadaşınızı etiketleme, hikayede sayfayı paylaşma vs. gibi şeyler olmaktadır. Bu sayede ne kadar çok kişi buna ulaşır ve etkileşim sağlarsa o kadar ücretsiz olarak reklam yapabilmiş olursunuz. Çok sayıda kişiye ulaşmayı sağlayan bu yarışmalar ile marka bilinirliğiniz artacaktır ve eğer ki kurguyu çok iyi düzenlerseniz de farklı kitlelere de kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.