Girişimciler İçin Network Kurmak Neden Önemlidir?

girisimciler-icin-network-kurmak-neden-onemlidir.jpg

Girişimciler için network kurmak önemlidir ve ister e-ticarete adım atmadan önce isterse de adım attıktan sonra kurabilirler. Network sahibi olmak ve bunun olabildiğince geniş olması ile birçok kapıdan geçiş için anahtarı elde tutabilir ve sektörde hem bilginizin hem de bilinirliğinizin artmasını sağlamış olursunuz. Girişimcilik sürecinde alandan veya alan dışında birçok farklı kişi ile iletişime geçmek, onlarla sürekli bağlantı halinde olmak ve de yakın ilişkiler içerisinde olmak birçok açıdan yararlı olacaktır. Bu rehberimizde de bu faydalardan bahsedeceğiz.

Bilgi Paylaşımı İmkanı Sağlar

Hem sektör içerisinde hem de iş ile ilgili bilgiler edinebilmek, bilgi aktarımı yapılması için network büyük önem taşımaktadır. Sektör içerisinde olan farklı kişilerle bilgi alışverişi yapmak hem işinizi geliştirmek için hem de gündemi yakından takip edip kendinize de konu bulabilmek adına yararlar sağlayacaktır. Eğer bir alanda uzmansanız, bu alan ile ilgili fikirlerinizden bahsederek belki de gelişebilmesi için daha detaylı bilgiler edinebilir, görmediğiniz bir noktayı fark etme şansını yakalayabilirsiniz. Hatta onlara fikirler danışarak da bilgilerinizi güncel tutmayı başarabilirsiniz. Uzman kişilerle görüşebilme fırsatını da bu network sayesinde yakalayabilirsiniz. Kısacası hem bilgilerinizi paylaşarak geliştirebilmek hem de farklı fikirlerden bilgiler edinebilmek adına network kurmak büyük bir imkan anahtarı olacaktır.

Yeni Kapılara Ulaşır ve Bu Kapıları Açabilirsiniz

Yeni kurulan bir girişimde en önemli şeylerden birisi de yeni fırsatlar kovalayabilmek ve onları yakalayabilmektir. Bu bahsettiğimiz şey bir iş ortaklığı da olabilir, şirket çalışanı olarak yeni kişiler ile anlaşabilmek de olabilir hatta bir yatırım alabilme de olabilmektedir. Network ağınızı geniş tutacak olursanız eğer, sektörün uzmanlarına ulaşmanız da kolay olacaktır, yeni kapılara ulaşabilmeniz de öyle olacaktır.

Yeni Bağlantılar Kurabilirsiniz

Kuracağınız network ağı sayesinde sektör içinde ya da dışında olan daha çok insanlarla tanışabilecek, onlardan fikir alabileceksiniz. Çevrenizde bulunan kişilerin mutlaka farklı bir çevresi vardır ve siz de mutlaka bu çevreden faydalanabilirsiniz. Bunun sağlanabilmesi için network kurmanın yanı sıra bu network içerisinde olan kişiler ile de sağlam iletişimlere sahip olmalısınız. Eğer onları ne kadar çok iyi tanırsanız o kadar çok genişleme fırsatına sahip olursunuz.

Sektörde Hem Marka Olarak Hem De Sima Olarak Tanınırsınız

Farklı etkinlikler içerisinde olmak, yeni insanlar ile bağlantı kurmak, çevrenizi bu insanlarla ve o insanların çevreleri ile genişletmek demek sektörde isim olarak tanınan bir isim olmanız demektir. Eğer kendinizi iyi tanıtırsanız, bu fırsatı yakalarsanız, yaptığınız her işi de kolayca yayabilme şansına sahip olacaksınız. Ayrıca kendinizle birlikte işinizi de tanıtırsanız eğer sizden daha iyi olan markalar tarafından olumlu yorumlar piyasada dolaşacağından adınız da git gide yükselme kazanacaktır.

Bu kişiler sayesinde markanız daha çok kişiye ulaşabilecek, fikirlerinizi kolaylıkla yayabilecek ve hatta yatırım ortaklıklarına bile girişebileceksiniz. Yatırım görüşmelerinden olumlu dönüşler almanız için de yine sektördeki adınızın olumlu duruşu önemli konumda olacaktır. Eğer isminiz ve markanız daha çok kişiye olumlu olarak ulaşacak olursa girişiminiz ve yatırımınız fazla kişi tarafından onaylanabilecektir.