Google Analytics ile E-Ticaret İzleme Özelliği

google-analytics-ile-e-ticaret-izleme-ozelligi.jpg

Yapılan bütün web sitelerde olduğu gibi e-ticaret sitelerinde de siteye olan trafiği, akışı görebilmek önemlidir. Gelen giden trafiğe göre stratejiler geliştirilebilir, farklı yöntemler uygulanabilir vs. Trafik akışlarını izleyebilmek için geliştirilmiş olan onlarca uygulama, program ve site bulunmaktadır. Ücretliler olduğu gibi ücretsizleri de olan bu programların kullanımları da çok kolaydır. Yapılması gereken tek şey bu programlarda gereken alana, akışını izlemek istediğiniz siteyi bağlıyorsunuz ve gerekli olan raporlar karşınıza geliyor.

Ayrıca rapor sunan bu araçlar sayesinde sitenize giriş yapmış olan kişi sayısı yanı sıra bu kişilerin hangi siteler üzerinden ya da hangi sosyal medya platformu üzerinden geldiklerini de görebilirsiniz. Ve hatta siteyi ziyaret eden kişilerin yaş ortalamaları ve IP adreslerine göre hangi coğrafi bölgelerden geldiklerini görebileceksiniz. Google Analytics bu alanda ücretsiz olan uygulamalardan birisidir.

E-Ticaret İzleme ile Neler Görüntülenebilir?

E-ticaret izleme özelliği ile sitenizde bulunan ürünlerden hangilerinden ne kadar satılmış ve bütün ürünlerden ne kadar kazanç sağlayabilmişsiniz, her birini istatistiksel olarak görebiliyorsunuz. Bu özellik ile hangi ürün ne kadar satılmış ve ürün başına düşen satış ve kar miktarlarını görüntüleyebilir, gidişata göre kendinize yeni yollar çizebilirsiniz. Ve bir diğer önemli nokta da satışların ortalama olarak kaç ziyaret sonrasında yapıldığını görebilir ve satışlar hakkında da genel bilgiler elde edebilirsiniz.

E-Ticaret İzleme Özelliğini Nasıl Etkinleştirebilirim?

E-ticaret izleme yöntemlerinden, ücretsiz ve çok kullanışlı olan Google Analytics kurulduktan sonra direkt olarak kullanıma hazır olmayacaktır. E-ticaret ölçümleri yapmaya başlamak için öncelikle bir Google hesabı açmalı ve gerekli olan bilgileri doldurmalısınız. Kurulum sonrası ayarlar sekmesine giriş yapılarak e-ticaret izleme özelliğini etkinleştirebilirisiniz. Dolar üzerinden kullanıma açık olan bu programa para birimini de Türk Lirası yaptıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu özellik ile düzenli periyotlarda e-ticaret raporları sunulacak ve bu raporların incelenmesi ile de gerekli olan düzenlemeler yapılabilecektir. E-ticaret izleme özelliği ile sahip olduğunuz e-ticaret sitelerinde değişiklikler gerçekleştirerek sitenizi bir adım daha öteye götürebilecek ve satışlarınızı arttırabileceksiniz.