Instagram'da Satış Yapmanın Püf Noktaları

instagramda-satis-yapmanin-puf-noktalari.png

Instagram'da Satış

Instagram'da satış nedir? Teknoloji ve dünya değiştikçe tüketici alışkanlıklarında da radikal değişiklikler meydana geldi. Teşhir üründen ziyade, E-ticaret sitelerinin tercih edilir olması bu alışkanlıkların değişmesinde rol oynadı. Bunun sonucunda çoğu işletmeler de Instagram üzerinden ürün ya da hizmet satışına başladı diyebiliriz. Tüketici cephesinden baktığımız zaman da radikal değişikliklerin aslında sürpriz olmadığını bu açıdan görmüş oluyoruz. Basitçe tanımlayacak olursak, ‘arz-talep’ dengesi diyebiliriz.

Instagram'da Satış Yapmanın Püf Noktaları

Instagramdan satış ve pazarlama sistemi günümüzde daha da artmaya başladı ve artarak devam ediyor. Bu durum aynı zamanda farklı bir iş kolunun meydana çıkmasını da sağladı. Peki nedir bu iş kolu? Sosyal Medya Uzmanlığı. Artık birçok kurum veya kuruluş sosyal medya hesapları için personel tedarik etmeye başladı. Çünkü iyi yönetilmiş veya yönetilecek olan sosyal medya hesapları demek, iyi düzenlenmiş ve dekore edilmiş vitrinlere benzer. Çoğu işletmenin ya da kurumun artık bu bilince sahip olduğunu görmüş oluyoruz.

Sonuçta iyi dekore edilmiş, süslenmiş, göz alıcı vitrinler her zaman müşteriyi kendisine çekmekle beraber satın alma güdüsünü de arttırır. Bununla beraber, sadece Instagram bazında değil, genel anlamda sosyal medya hesapları ve yönetimi gün geçtikçe kurum kimliğine de dönüşmeye başlamıştır. Sosyal medya üzerinden pazarlamaya değindikten sonra kısaca işin ticari kısmına değinmekte fayda olacaktır.

Instagram'da Satış Yapmak

Özellikle Instagram üzerinden satış yapmak artık çoğu işletme için cazip hale geliyor. Çünkü günümüzde maliyetler oldukça artmakta ve aynı doğrultuda da devam ediyor. Sonuç olarak Instagram üzerinden satış-pazarlama yapmak da çok daha cazibeli hale gelerek popülaritesini arttırmayı sürdürüyor. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır, kısaca bakalım.

Fiziksel olarak bir işletmemiz olsun ya da olmasın Instagram’da satış yaparken bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Bunlardan bir tanesi fotoğraf. Eğer gerekirse basit fotoğraf ekipmanları edinilmeli ve ürünler profesyonelce çekilerek sanal alemde de olsa iyi bir imaja sahip olması sağlanmalı. Bu şekilde ürüne olan talep artacak ve satışının da artmasını sağlayacaktır.

Instagram'da Satış Nasıl Yapılır?

Diğer bir unsur hashtag çalışması. Popüler olan hashtagler yerine, çok daha az görüntülenmesi olan başlıklar kullanılarak ürünün tanıtımı daha kolay yapılabilir. Ayrıca Instagram’ın başka nimetlerinde faydalanılabilir. Örneğin canlı yayın. Belli zaman aralıklarında canlı yayınlar yaparak hem ürün tanıtılmış olur hem de genel anlamda bilgi aktarılır. Eğer bir ürün pazarlanıyorsa ürünün yapılış süreciyle ilgili videolar paylaşarak genel bir güven sağlanılmış olur. Ya da bir hizmet pazarlanmak isteniyorsa, iş ortaklarını da kapsayan videolar hazırlanabilir.

Son tahlilde; Instagram, fiziksel olan ya da olmayan işletmeler için en önemli satış kanalıdır. Instagramda satış ve benzeri konularda daha fazla bilgi almak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin.