E-Ticaret Sitenize Blog Yazma Öncesinde Neler Yapmalısınız?

e-ticaret-sitenize-blog-yazma-oncesinde-neler-yapmalisiniz.jpg

E-ticaret firmaları için önem taşıyan faktörlerden bir tanesi de içerik pazarlamadır. E-ticaret sitelerinin em SEO açısından hem de ilgi çekici olması açısından blog üretimi önemlidir. Birçok sitenin eksiği aslında blog içerikleri üretmemektir. Bu birçok firma tarafından gereksiz gibi görünüyor, bir kısım tarafından ise nasıl üretim yapmaları gerektiğini bilmiyor. Bu gibi bir durumla karşı karşıyaysanız eğer ajanstan ya da direkt olarak bir kişiden destek alabilirsiniz. Eğer buna ayırabilecek bütçeniz yoksa şirket içinde kendi üretimlerinizi yapabilirsiniz.

Blog içeriklerinin nasıl üretileceğine gelmeden önce blogların ne avantajlarını olduğundan bahsedelim.

 • Marka bilinirliğinizin artışına artılar katar,

 • Ürün ya da hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz,

 • İçerikleri ilgi çekici olarak hazırlayıp yeni kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz,

 • Eğer düzenli olarak blog yazarsanız, siteniz Google üzerinde indekslenebilir,

 • Sitenizin güncel kalmasının yanı sıra kazanılan bir diğer artı da sitenizin daha üst sıralarda görünecek olmasıdır,

 • Eğer SEO uyumlu içerik üretirseniz bu da zaten arama motorlarında üst sıralarda çıkmanızı sağlar.

Blog Yazılarına Başlarken

Blog yazarken dikkat etmeniz gereken şeyler var mıdır yoksa gelişi güzel yazar mısınız? Tabi ki blog yazarken özen gösterilmesi gereken bazı konular vardır ve bu konuları önceden düşünerek nereden başlamanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Hedef Kitle Belirlemesi Yapın

Blog yazılarınızı yazacaksınız ve e-ticaret sitenizde paylaşacaksınız. Peki ya bu yazıları kime ve neden yazıyorsunuz? Mutlaka bir hedef kitleniz olması gereklidir. Bu kitleyi markanızın hedef kitlesi ile aynı düzeyde de tutabilirsiniz, farklı hedef kitlelere de ulaşmayı isteyebilirsiniz. Hedef kitle belirlemesi yaparken yaş, cinsiyet, kullanılan sosyal platformlar ve ilgi alanları dahi göz önünde bulundurulmalıdır ki kişilere nereden ulaşım sağlayacaksınız, hangi konulardan ulaşırsanız daha kalıcı olur gibi yanıtlar elde etmiş olursunuz.

Amaç Belirlemesi Yapılmalıdır

Blog yazı çalışmaları yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de amaçların belirlenmesidir. Bu çalışmalar ile birden çok şeyi hedefliyor olabilirsiniz.

 • Sektörünüz ile alakalı olarak haber paylaşımları yapabilirsiniz,

 • Firmanızın duyurularını yazabilirsiniz,

 • İlgi çekici içerikler hazırlayabilir ve etkileşimi arttırabilirsiniz,

 • Organik arama sonuçları ile sitenizin değerinde hızlı artışlar sağlayabilirsiniz,

 • Ürün tanıtımı yapabilirsiniz,

 • Ürünler arası karşılaştırma yaparak kullanıcıyı da bilgilendirebilir ve hatta alışverişe teşvik edebilirsiniz.

 

Bütün bunlara uyarak, her birine dikkat ederek kendinize bir amaç belirleyebilir ve tek bir amaç sayesinde tek bir amaç odaklı olursunuz, bütün iş gücünüzü bu amaca odaklayabilirsiniz. Ayrıca amaç yanı sıra bloglardan ne tarzda beklentileriniz olduğunu da belirlemelisiniz.

İçerik fikirleri Oluşturun

Eğer düzenli olarak blog içerikler paylaşmayı düşünüyorsanız mutlaka blog fikrine sahip olmanız gereklidir ki üretip paylaşıp yapabilin. İçerik fikirlerinizi listelerseniz eğer bu işi kolay bir hale getirebilmiş olursunuz. Bu listeleri de Excel olarak yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Konuları, başlıkları, kategori varsa kategorileri vs. her birini düzenli bir şekilde hazır edebilirsiniz. Eğer kategori halinde listeleme yaparsanız bu sizin işinizi de kolaylaştıracaktır. Eğer içerik fikri bulma konusunda zorluk çekiyorsanız:

 • Rakip firmalarınızın blog yazılarını inceleyin,

 • Sektörü yabancı markalardan takip edin,

 • Müşterilerin soru ve şikayetlerini fikir olarak kullanabilirsiniz,

 • Hizmetlerinizin ne olduğunu belli edecek düzeyde başlıklar üretebilirsiniz,

 • Rehber olacak içerik başlıkları düşünebilirsiniz

 

Bu seçeneklerden yararlanabilirsiniz ancak hangisini deniyor olursanız olun özen göstermeniz gereken konu yaratıcı olmanız gerektiğidir.

İçerik Takvimi Hazırlayın

Eğer içerik fikirlerinizi bulduysanız ve başlıklarınız, taslaklarınız vs. hazırsa yapmanız gereken şey bir paylaşım takvimi hazırlamak olacaktır. Hangi günlerde ne paylaşacaksınız vs. bunları belirleyebilir ve bir düzen içinde ilerleyebilirsiniz. Böylelikle hem planlı olmuş olursunuz hem de içerik üretimine gerek var mı yok mu gibi sorulara da kolaylıkla cevap bulursunuz.