Reklam Veren Olarak YouTube’u Nasıl Kullanmalıyız?

reklam-veren-olarak-youtubeu-nasil-kullanmaliyiz.png

Reklam Veren Olarak YouTube’u Nasıl Kullanmalıyız?

Sosyal medyanın ve video içerik platformlarının güçlenmesi ile birlikte reklamcılık sektörü de ciddi bir değişim yaşadı. Özellikle son yıllarda Türkiye de bu değişim rüzgarının etkisi altına girmeye başladı.

YouTube platformunu verimli kullanma konusunda Türkiye’de bulunan bazı firmaların önemli mesafeler kat ettiğini söyleyebiliriz. Ancak bu platformdan verim sağlamak için geç kalınmış da sayılmaz.

İnsanların Tüketim Kültürü YouTube’da Şekilleniyor

Kitle iletişim araçlarından televizyo’nun etkisini anlatmak için “Televizyon her eve girdi” cümlesini YouTube’a uyarlamak istersek en doğru ifade kuşkusuz ki “YouTube her cebe girdi” olurdu. Artık süresi çok da uzun olmayan beş saniyelik melodiler insanların beyninde yer ediniyor ve insanların tercihlerini bir noktada şekillendirebiliyor.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öncelikle şunu unutmayın. Burada önemli olan abartılı ücretler ödemeden markanızı tanıtabilmektir. YouTube’u tercih etme sebebiniz ise insanların burayı çok daha yoğun olarak kullanıyor olmasıdır.

YouTube’da reklam verme işine girişmeden önce güçlü bir mesajı olan reklamınız olduğundan emin olun. YouTube’da vakit geçiren insanlar, karşılarına çıkan reklamdan anında kurtulmak istiyorlar. Ya çok dikkat çeken ve izleyiciyi reklamı izlemeye davet eden bir senaryonuz olmalı ya da beş saniye gibi kısa bir sürede derdinizi anlatmanız gerekir.

İlk seçenek için ciddi bir prodüksiyon gerekebilir. Ancak ikinci seçeneğin yolundan devam edecekseniz birkaç parlak fikir ve akılda kalan bir melodi sizin için ciddi bir verim sağlayacaktır.

YouTube’a reklam verirken temel motivasyonunuzun asgari miktarda parayla potansiyel müşterilerime nasıl ulaşırım olması gerekir. Herhangi yüz bin kişi ile, doğrudan müşteriniz olabilecek on bin kişiye ulaşmak arasında ciddi bir fark vardır. Dolayısıyla hedef kitlenizi doğru seçmekte fayda vardır.

YouTube Kanallarına Sponsor Olabilirsiniz

YouTube büyük bir platform. Bugün Youtuber olmak da ciddi bir meslek. Farklı türlerde ve farklı kitlelere hitap eden YouTube kanalları mevcut. Bu kanallara sponsor olmaktan çekinmeyin.

YouTube izleyicisinin sadık olduğu şey YouTube’un kendisidir. Dolayısıyla kullanıcılar genellikle yaşam biçimini doğrudan yansıtan içerikleri izler, tüketir. Sponsor olduğunuz kanalların aboneleri artık sizin potansiyel müşterileriniz demektir. Sponsoru olduğunuz kanal aracılığıyla küçük çekilişler ya da bazı hediyeler dağıtmak artık sizin yaratıcılığınıza kalmış durumda.