Yazılacak Konu Bulunmadığında Yeni İçerik Fikirleri Nasıl Oluşur?

yazilacak-konu-bulunmadiginda-yeni-icerik-fikirleri-nasil-olusur.jpg

Web siteler ve e-ticaret siteleri için önemli olan, arama motorlarında siteye kolaylık sağlayan ve avantajları olan blog içerikleri üretirken kimi zaman konu kıtlığı meydana gelebilmektedir. Konu bulmakta zorlanılan durumlarda blog çalışmaları sonlandırılabiliyor. Konu bulma konusunda ıkıntı çekildiği zaman, konu bulabilmek amacıyla farklı yollar bulunmaktadır. Bu yöntemler kullanılarak, farklı türlerde içerik başlıkları üretilebilir ve blog çalışmaları da devam ettirilebilir. İçerik fikri üretebilmek için yapılacaklar nelerdir?

Günlük Trend Konular Takip Edilmeli

İçerik pazarlama çalışmaları yaparken gerçek zamanlı olan çalışmalardan da faydalanılabilir. Gündemde var olan konulardan faydalanabilir ve bunları markanıza ya da ürünlerinize bağlayarak başlıklar üretebilirsiniz. Bu durumda önemli olan nokta, trend konuları bulabilmek ve markanızla bağdaştıracak hale getirmektir. Blog çalışmalarının çok hızlı ilerlemesine gerek yoktur. Bu içerikler günler sonra da yayınlanabilmektedir. Süre konusunda dikkat edilmesi gereken tek nokta konunun gündemden düşmemiş olmasıdır.

Rehber İçerik Oluşturulmalı

Rehber içerikler, müşterilerine ve blog yazılarınıza değer katacaktır. Müşterilerinize yeni şeyler öğretmek istiyorsanız ve onların üretmiş olduğunuz ürünleri daha iyi kullanmalarınızı istiyorsanız bu tarzda rehber yazıların faydasını çok görebilirsiniz. SEO konusunda da içerikler önemli bir konumdadır; çünkü tüketiciler ürünlerinizle alakalı herhangi bir bilgiye ulaşmak istediğinde bu rehber yazılarınızı kullanacaklardır.

Rakipler İncelenmelidir

Aynı sektörde olduğunuz rakiplerin incelenmesi ve analiz edilmeleri, onların alanlarında neler yaptığının kontrol edilmesi vs. sizin de ileriye gitmeniz için faydalı olabilecektir. Onların ne yaptığına dikkat etmeli ve içeriklerini takip ederek, hangi konular üzerinde sık durduklarını, sizden farklı olarak hangi alanlara yöneldiklerini inceleyebilir ve kendinize bir yol çizebilirsiniz. Onların içeriklerinin direkt olarak kullanılması doğru bir tercih olmayacaktır. Bu nedenle de aynı konuyu farklı bakış açısıyla ele alabilir ve böyle kullanabilirsiniz. Rakip analizi yapılması durumunda hem rakiplerinizin çalışmaları size ışık tutacak hem de yeni içerikler üretilmesini kolaylaştıracaktır.

Sektör ile Alakalı Forumlar Takip Edilmeli

İçerik üretimi için yeni konular bulmak istiyorsanız eğer sektördeki diğer kişilerin bulunduğu ve herkesin bir arada olduğu forumları takip edebilirsiniz. Sektörde ne kadar çok olursanız, konu bulabilmeniz de o kadar kolay olacaktır. Ne kadar sıkı bir sektör takipçisi de olsanız bazen bazı şeyleri göremeyecek olabilirsiniz ve bu gibi durumlara bu forumlar sizlere hem yön verecektir hem de içerik çalışmalarınıza çok yönlülük katabilecektir.

Devam Yazıları Yazılmalı

Blog içeriklerinizde eğer daha önce paylaştığınız yazılar varsa ve yazılarınızı çok fazla uzatmak istemiyorsanız blog yazılarınızı yarıda bırakmak isteyebilir ve kesebilirsiniz. Hatta bazen tüm detayları içerikte vermeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda da yazılarınızı, yarım bıraktığınız konuyu bir seri haline getirebilir ve devam yazıları düzenleyebilirsiniz. Bunu tüm yazılarınız için de yapabilirsiniz, gelecekteki yazılarınızı bölümlere ayırarak da içerik üretiminizi arttırabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araması

Arama motorları geniş bir platformdur ve sınırsız içerik sunabilmektedir. Bu çokluktan faydalanarak arama motorlarında sektörünüzle alakalı bir anahtar kelime aratabilir ve karşınıza çıkacak olan başlıkları, konuları ve içerikleri kendinize örnek edinebilirsiniz. Bu da sizlere hem içerik üretebilme imkanı sunacaktır hem de belki yeni fikirler edinebilmenizi sağlayacaktır. Google gibi geniş bir platformun kullanıcılarına sunduğu Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanabilir ve sektörünüzle alakalı anahtar kelimeler de bulabilirsiniz ve aram motorlarının bolluğundan faydalanarak içerik üretme imkanına sahip olabileceksiniz. Böylelikle de hem sektörün en geniş anahtar kelimelerini kullanmış olursunuz hem de sitenizin alan adının otoritesini de arttırmış olursunuz.