SEO Rakip Analizi Yapmak Neden Önemli

seo-rakip-analizi-yapmak-neden-onemli.jpg

SEO rakip analizi konusu neden önemli sorusunun cevabına gelmeden önce SEO nedir biraz ondan bahsetmek istiyorum. Günümüzün en büyük nimetlerinden olan e-ticarette SEO önemli olan bir unsurdur. Özellikle de doğru SEO kurgusunun oluşturulması ve bunun bütün siteye yayılabilmesi, markanın yükselmesi konusunda da satışların artışında da önemli bir konumdadır. Doğru SEO uygulamaları ile organik aramalarda firmanız, markanız önlerde çıkacaktır ve böylelikle rakiplerinizin de kolaylıkla öne çıkabileceksinizdir.

SEO Rakip Analizi Nedir?

E-ticaret firmaları ve sosyal platformlar için büyük önem taşıyan SEO için yapılan çalışmalarda dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır ve bu unsurlardan bir tanesi de SEO rakip analizi konusudur. Eğer içinde bulunduğunuz sektörde çok sayıda kişi varsa yani çok fazla rakibiniz varsa eğer SEO konusuna özen göstermeli ve bu konuda araştırmalarınıza özen göstermelisiniz. Ürününüz ile ilgili konularda anahtar kelimelere dikkat edebilir ve genel kullanımın dışında anahtar kelime kullanabilirsiniz. Bu işin içinden çıkmanın en kolay yolu aslında rakiplerinizin göremediklerini görebilmenizdir. Araştırmalarınız ile bunları görebilir ve en önemlisinden anahtar kelime öbekleri bulabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin kullanmış olduğu ama yeterli karşılığı alamadığı anahtar kelimelere de yönelebilirsiniz. Bu anahtar kelimelerde değişiklik veya kullanımında farklılıklar yaparak çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Böylelikle de rakiplerinizin önüne geçme şansınız artacaktır.

Alan Adı Otoritelerinde Karşılaştırma Yapabilirsiniz

SEO rakip analizi yapmanın bir diğer avantajı da rakip firmalarınızla alan adı otorite karşılaştırması yapabilmektir. Alan adı otoritesi, sitelerinizde SEO konusundaki kuvvetinizi ve arama motorlarında ne kadar üstünlüğe sahip olabildiğinizi gösterecektir. SEO rakip analizi ile rakiplerinizin alan adında ne kadar önde olduğunu görebilir ve buna göre değerlendirmeler yapabilirsiniz. Eğer kuvvetli rakipleriniz varsa SEO çalışmalarınızda değişikliklere gitmelisiniz. Bu durumlarda da önce anahtar kelime değişikliklerinden başlamalısınız. İçerik çalışmalarına özen göstermek ve bu içeriklerin anahtar kelimelerinde değişimler yapmak sizi yükseltecektir.

Rakiplerinizin İçerik Çalışmalarını İnceleyin

Rakip firmaların içeriklerini ve ne tarzda paylaşımlar yaptığını incelemek size de yapacağınız çalışmalarda yön verebilmektedir. SEO rakip analizi sonuçlarına bakarak etkili çalışmalar yapabilirsiniz. İçerik pazarlama alanında da çalışmalar yapacaksanız ve eğer konu bulmakta zorluk yaşıyorsanız rakiplerinizi incelemek sizlere yardımcı olacaktır. Onların başarılı olduğu konuları görüp kendinize örnek edinebilirsiniz. İçerik pazarlama çalışmalarından sonra sitenize organik trafik de çekebilme şansınız artar ve hatta alan adı otoriteniz artış gösterir. Alan ad otoriteniz düşük olursa eğer çalışmalarınızda değişiklik yapmalı ve onlara yoğunluk göstermelisiniz. Yapacağınız her çalışma gücünüzün artışına yardımcı olacaktır.

Rakipler En Çok Hangi Anahtar Kelimelerden Trafik Alıyorlar?

Organik aramalarla sitenizde trafik artışı sağlayabildiğinizden dolayı anahtar kelime seçimine özen göstermelisiniz. Rakiplerinizin SEO çalışmalarını takip ederek hangi anahtar kelimelerle artış sağladıklarını görebilirsiniz ve bu çok etki sağlayacaktır. Anahtar kelime oluşturma sonrasında da bu anahtar kelimelere uygun olarak kendinize alternatifler meydana getirebilir ve rakiplerinizin trafiklerini kendi üzerinize çekebilirsiniz. Tabi yapacağınız çalışmalar Google şaşıracak yönde olmamalıdır. Eğer bunu yapacak olursanız Google tarafından kara listeye alınma ihtimaliniz vardır. Bunun da önüne geçebilmek için sayfanızdaki içeriklerin her birinin ürününüz ve hizmetinizle alakası olması gereklidir. Site içi SEO çalışmalarınıza bu yönden özen göstermelisiniz.