Yeni Ürün Satışında Video İçerik Hazırlama

yeni-urun-satisinda-video-icerik-hazirlama.jpg

E-ticaret sitelerinde ya da sosyal medya platformlarında video içerikler, diğer bütün fotoğraf ya da bloglara oranlara daha fazla izlenme ve daha fazla etkileşim sağlamaktadır. Görsellik kişilerin hafızasında daha kalıcı olduğundan ve görselliğe birçok şeyden daha fazla önem verdiğimizden video içerikler daha değerli bir konumda yer alıyor. Video içerikler birçok farklı amaçla kullanılabildiği gibi ürünlerin satışlarında artış meydana gelebilmesi adına da kullanılabilmektedir.

Bu amaçla hazırlamaya başlanacaksa eğer dikkat edilmesi gereken ve planlanması gereken noktalar vardır. Video çekmek daha kolay bir hale geldiği için ve yüksek maliyet ya da uğraşı olmadan da video içerikler üretilebildiği için birçok marka, firma video içeriklere yönelmiş durumda. Bu kadar çok teknolojik kolaylıklara bakıldığında aslında e-ticaret sitelerine ne kadar çok avantaj sunulduğu görülebilmektedir. Peki ya video içerik hazırlarken planlama nasıl olmalıdır?

Çözdüğün Sorun Ne?

İçerik hazırlamak için video çekimi yapacaksanız eğer ürününüzün ne tarzda bir probleme çözüm olarak üretildiğine karar vermeli ve buna odaklanmalısınız. Bu tabi ki tam bir çözüm seçeneği değildir ancak; özellikle video içerikleri çabuk tükenen firmalar için bir fikir oluşturacaktır. Televizyonlarda gördüğümüz konular, müşterilerden gelen yorumlar vs. her biri aslında pazarlama yapma konusunda fikir vermektedir. Farklı içerik üretimleri yapabilmek için konu ararken, fikir oluşması açısından rakip firmalarınızı inceleyebilirsiniz.

Onların yaptıklarında ne eksiklikler var, iyi yanları ne ya da kötü yanları ne gibi sorulara yanıtlar verebilirsiniz. Hatta sektörünüz dışında bir firmanın video içeriklerini izlemek de sizlere uyarlama anlamında fikirler yaratabilecektir. Video içerik üretimi için sormanız gereken iki adet soru vardır; bu sorulara vereceğiniz cevaplar ile kafanızda bir şeyler şekillenmeye başlayacaktır.

  • Tüketiciler bu ürünü niye satın almak istiyor?
  • Başka birçok ürün var peki ya neden benim ürünümü tercih etmelidir?

Videolarınız Kısa Olmalı

Video içerik paylaşımları için önemli olan konu aslında içerik üretmiş olmak değil, o içerikten olabildiğince çok sayıda etkileşim almak demektir. Bunun arması için yapılması gereken şeylerden birisi de bu içerikleri olabildiğince kısa süreli tutmaktır. Kısa videolar hem kolay hazırlanmakta hem de izleyicilerin gün içinde binlerce video ile karşılaştığını varsayarsak izlenebilme ihtimali daha yüksektir. Başlangıçta da ilerleyen zamanlarda da odaklanılması gereken konu ürünün iyi tanıtılması değil, karşı tarafta olumlu ve kalıcı etkiler bırakabilmektir. Videolar maksimum süre ile bir dakika olmalıdır. Araştırmalar ve analizler doğrultusunda kısa videolar daha çok kişi tarafından izlenmektedir.

Ekipman ve Yazılımlara Başvurulmalıdır

Video prodüksiyon işlemleri asında maliyetli olan bir iştir ancak çekilecek olan videonun ille de sinema kalitesinde olmasına gerek yoktur. Akıllı telefonlarla da kaliteli videolar çekebilme imkanınız vardır. Güneşi vs. özenle ayarlayıp kaliteli videolar ortaya çıkarabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, ürünün iyi görünmesi adına gölgelemenin doğru yapılmasıdır.

Deneyler Yapmalısınız

Ürün çekimlerinizde ürünün en iyi hangi şekilde göründüğünü saptamak adına bolca çekim denemeleri yapmalısınız. Daha sonra her birini birbiri arasında kıyaslayarak doğru açıyı bulabilir ve ardından da tüm çekimleri bu açıdan yapmalısınız. Ayrıca bu testler sırasında farklı fikirler de aklınıza gelebilir ve belki de bu fikirlerle ortaya güzel şeyler çıkarırsınız.

Storyboard Oluşturmalısınız

Video çekimi için ekipmanları, ışıkları ve içerikleri hazırladıktan sonra videonuzun hikayeye dönüşmesi hazır demektir. Bu süreçte stroryboard hazırlayabilirsiniz ve bunu yaparken:

  • Başlık belirlemelisiniz
  • Videonuzun uzunluğunu belirlemelisiniz
  • Video içerisinde kullanmak için sloganınızı ve metinlerinizi hazırlamalısınız
  • Videoyu bölümler halinde hazırlamalısınız.

Video kurgulaması bölümler halinde hazırlanmalıdır ki çekimlerden önce bu durum yardımcı olacaktır. Eğer bölümlere ayırmazsanız, montaj işlemleri sırasında kurgu dışı görüntüler karşınıza çıkabilir. Bu nedenle de ürünlerin çekileceği alanları, açıları, nasıl bir konseptle çekileceği vs. ayarlanmalıdır.