Sosyal Medya ile E-Ticaret Sitenize Trafik Çekme

sosyal-medya-yonetimi-ile-e-ticaret-sitenize-trafik-cekme.jpg

E-ticaret siteleri için ziyaretçi sayısı önemlidir, çünkü bu sayılar arama motorlarında yukarıya çıkmayı sağlıyor yani SEO için önem taşımaktadır. Ancak trafikten ziyade artık organik trafik daha önemli bir hal almıştır ve sosyal medya platformları bu konuda önemli bir etken haline gelmiştir. Artık e-ticaret firmaları sosyal medya platformlarından gelen ziyaretçileri kullanıyor ve e-ticaret sitelerine organik ziyaretçi çekme fırsatını elde etmiş oluyorlar.

Bu platformlar aracılığıyla e-ticaret sitelerine ziyaretçi çekme ihtimali artış gösteriyor ve bu sebeple de bu platformlara olan ilgi de artış gösteriyor. Ve hatta ilerleyen zamanlarda sosyal medya yönlendirmeleri ile gelen ziyaretçilerin organik ziyaretçilerden de daha çok olacağı düşünülmektedir. Bu değişim ile de e-ticaret firmanıza ziyaretçi çekebilmek adına sosyal medya yönetimini kullanmanız faydalı olacaktır. Şimdi doğru sosyal medya yönetimi nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

Sadece Ürün Paylaşımı Yapmamalısınız

Sosyal medya platformlarını ürünlerinizi tanıtabilmek amacıyla kullanıyor olabilirsiniz ki bu gayet olağan bir durum. Fakat sürekli olarak ürün paylaşımı yapmak her zaman yarar sağlamayacaktır. Bunun nedeni ise takipçilerinizin sürekli alışveriş yapmak istememesinden dolayı ürünlerinizi de sürekli görmek istemeyecek olmasıdır. Sonuç olarak sosyal medya kişilerin kafasını dağıtmak istediği ve biraz dinlenmek, iyi vakit geçirmek istediği bir platformdur. Bu sebeple de tanıtım amacı güden gönderiler bir zaman sonra sıkkınlığa sebep olabilmektedir. Bu sebeple de bu tarz paylaşımların yanı sıra onların ilgilerini çekebilecek paylaşımlar da yapabilmelisiniz.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Hazırlamasınız

Yukarıda bahsettiğimiz ilgi çekici içeriklerin paylaşımı için kendinize bir plan oluşturabilirsiniz. Yani planlı olarak ilerleyerek düzenli bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirebilirsiniz. Sonuçta normal yaşantımızda da bir şeyler planlı olunca daha karışmadan ve bizi zorlamadan gerçekleşmektedir.

Aynı İçerikleri Tekrar Paylaşmalısınız

Sosyal medyayı aktif kullanmak istiyor ve sürekli yeni içerik oluşturmakta zorluk çekiyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda önceden paylaştığınız ve gerçekten size iyi bir etkileşim getirmiş olan gönderileri vs. yeniden paylaşabilirsiniz. Ancak paylaşım yapacağınız gönderinin üzerinden zaman geçmiş olmasına da dikkat etmelisiniz. Çünkü çok da zaman geçmemiş gönderi paylaşımında kendinizi tekrar ediyormuş gibi görünebilirsiniz. Bu sebeple de süreye özen göstermelisiniz.

Tekrar Paylaşımlarda Başlık Değişimi Yapmalısınız

Tekrar paylaşım yapacaksanız eğer süreye dikkat etmenizin yanı sıra paylaşacağınız içeriğin her şeyinin de aynı olmamasına özen göstermelisiniz. Başlık veya metinlerde değişiklik yaparak atarsanız daha önce görme hissinin önüne geçilmiş olur. Örneğin, eğer bir blog yazısını yeniden paylaşacaksanız, yazının içinden farklı bir bölümü daha ön plana sokabilir, böylece paylaşabilirsiniz.

Doğru Zamanda Paylaşım Yapmalısınız

Sosyal medyada paylaşım yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de doğru zamanlı olarak paylaşım yapabilmektir. Her alanda, her firma için de bu süre değişecektir. Çünkü her platformun hedef kitlesi de farklıdır. Sosyal medya paylaşımlarınızı analiz etmelisiniz ve hangi saatlerde daha çok etkileşim aldığınızı kesinleştirmelisiniz. En çok aktif olunan saat aralıklarında paylaşım yapmak daha çok etkileşim alınmasını sağlayacaktır.

Paylaşımların Arama Motorlarında İndikslendiğini Unutmamalısınız!

Google, çok geniş bir platform olmasına rağmen kendini hala sürekli genişletmekte ve daha çok seçeneğe sahip olmaktadır. Bunlardan biri de artık sosyal platformdaki verileri de indekslemesidir. Sosyal medya platformlarında paylaşılan bütün içerikler Google üzerinden sitenizle alakalı yapılacak olan aramalarda kullanıcıların karşısına çıkacaktır. Google platformu sayesinde e-ticaret sitelerinize kişileri çekebilirsiniz. Böylece hem takipçi sayınız hem de organik trafiğiniz artacaktır.

Güncel konuları Takip Etmelisiniz

Sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da güncelliktir. Güncel konuları takip etmeli ve ilgi çekme olasılığınızı böylece arttırmalısınız. Sektörünüzle alakalı ya da günlük yaşantı ile ilgili çok önemli olan güncel konularda paylaşım yapabilirsiniz. Bunların hepsi size olan geri dönüşü arttıracaktır.