Dijital Dünya'da Gelirinizi Artırmanın Yolları

dijital-dunyada-gelirinizi-artirmanin-yollari.png

Dijital Dünya'da Gelirinizi Artırmanın Yolları

İnsan hayatlarında dijital teknolojilerin yer edinmesi yirminci yüzyılın ikinci yarısından sonraki döneme denk gelir. Ancak son yirmi yılda dijitalleşme hızında ciddi bir artış yaşanmıştır. Bu hızlı dijitalleşmenin de birtakım sonuçları oluşagelmiştir. Özellikle bilişim sektöründe en ön sırada yer almayan ülkelerde tam dijitalleşememenin birtakım sonuçları olmuştur.

Dijitalleşmenin etkisine bağlı olarak insanlar, kurumlar ki buna devlet kurumları dahil ve şirketler hızlı bir dijitalleşme sürecinin içerisine girmiştir. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde dijitalleşme süreçleri tamamlanabilmiş durumda değil. Bu yazımızda da dijitalleşen dünyada gelir modellerinizi artırmak için yapmanız gerekenleri size aktarmaya çalışacağız.

Dijital Dünya'da Yeni Pazarlarınız Sosyal Mecralar

Büyük, orta ya da küçük ölçekli bir şirketiniz var. Şirketinizin sattığı ürün veya ürünler var. Ancak kitlenize ulaşmakta birtakım sıkıntılar yaşıyorsunuz. Bu senaryoda şirketiniz iflas bayrağını çekmeye mecburdur. Geleneksel yönetmelerle bir pazar arayışı içerisinde olmanız da sizin için yeterli olmayacaktır.

Son yirmi yılda değişen ve dönüşen dünyada pazar arayışınız ve arama biçiminiz de değişmek zorunda. Pazar araştırması yaparken göz önünde bulunduracağınız ilk husus insanların yaşadığı yerlerden ziyade insanların tercih ettiği sosyal mecralar olmak durumundadır.

Gelelim dijital dünyada gelirinizi nasıl artıracağınıza. Öncelikle belirtmek gerekir ki tüm bu süreçlerde ekibinizi büyütmekten geri kalmamanız gerekmektedir. Daha fazla insanın kurumunuzda çalışması demek sizin daha çok maaş yüküyle meşgul olmanız kadar daha fazla çalışmanız anlamına da gelecektir.

Her Şirket YouTube’da Yer Almalı

Bundan yirmi ya da yirmi beş yıl öncesinde internet sitesine sahip olan kaç tane şirket bulunuyordu? Muhtemelen listesini tutabileceğimiz kadar az şirketten bahsedeceğiz. Günümüzde her şirketin en az bir tane internet sitesinden ve bu internet sitesi ile meşgul olan bir çalışandan ya da profesyonel destekten söz etmek mümkündür. Benzer bir süreci YouTube için de gerçekleşeceğini söylemek yanlış olmaz.

İçeriklerinizi Pazarlayın

Öncelikle içerikleri pazarlamak nedir? Bu konu hakkında biraz düşünelim. YouTube’da yer alan yayıncıların en büyük problemi farklı konular üzerine içerik üretme noktasında sıkıntı yaşamlarıdır. Sizin herhangi bir sektörden temsilci olarak bu mecrada yer almanız size en başından bir özgünlük sağlayacaktır. Öte yandan bu özgünlüğü doğru değerlendirip farklı sektörler ve farklı markalar ile işbirlikleri geliştirebilir ve YouTube’da doğrudan markalar üzerinden reklam gelirleri elde edebilirsiniz.