Başarılı Bir İş Planı Nasıl Yapılmalıdır

basarili-bir-is-plani-nasil-yapilmalidir.jpg

Firmaların içsel olarak gereksinimleri ve düzenli periyotlarla kontrol edilen finansmanları için iş planı hazırlanmaktadır. İş planı birçok alanda her firma için gerekli olan ve faydalı olan bir şeydir. Başarılı hazırlanmış bir iş planı, sahip olunan firmanın her anlamda geleceği ve durumu için önemli olan ve onu ileriye taşıyabilecek bir detaydır. Ayrıca başarılı bir iş planı firmaların planlarını nasıl ortaya koyacağını ve okuyan müşterilerde de farklı düşünceler, ön bilgi oluşmasını sağlayacaktır. Bu nedenlerle de başarılı bir iş planı hazırlanmalı ve öncelikle başarılı bir iş planında neler bulunmalıdır, bunlar bilinmeli.

İşin ve İşi Yapan Firmanın Tanımı

Yazıları okuyacak olan kişiyi önden bir bilgilendirme amacıyla iş hakkında detaylı bilgiler verilir ve bu işin gidişatı ile firmanın ismini, tarzını anlatan akıcı dille yazılmış olan bir yazı ile bilgilendirmeler yapılır. Firma ne zamandır bu alanda, ne zamandır aktif olarak iş yapıyor, işlerinde ne gibi yollar izler ve nelere dikkat eder vs. gibi genel anlamlı bilgiler verilmelidir.

İçinde Bulunduğu Pazarın Analizi

Tanım sonrası önemli olan diğer bir konu da firmaların içlerinde bulunduğu pazarı iyi bilmesi ve müşterilerini de iyi tanımasıdır. Bu sayede firmalar üretmekte oldukları ve satışı gerçekleştirdiği ürünleri müşterilere en sağlıklı şekilde iletebilir. Ayrıca pazarı ve müşteriyi tanıması ile de işlerinin geleceğini doğru tahmin edip kendini yönlendirebilir. Başarılı olan iş planı müşteriler yani okuyucular için firmanın içinde bulunduğu pazar hakkında doğru bilgiler vermesini sağlar. Pazarın gelişimi, içinde barındırdıkları, hedefler vs. gibi şeyler pazar analizi yapılan raporda iyice incelenmelidir. Son olarak eğer ki pazar analizi doğru yapılırsa firmaların finansman raporları da doğru olacaktır.

Rakip Analizleri

Pazarda bulunan ürünleri tanımanın yanı sıra bu pazarda çalışan, rakiplerimizi iyi tanımalıyız. İ planlarında rakipler hakkında analizler yapılması o planı başarılı konuma doğru götürmektedir. Ortada bulunan rekabet durumundaki en iyi ve en kötü firmalar raporlanarak neden iyi veya kötü olduklarını iş planında anlatmalısınız. Rakiplerin hakkında olan bir iş planı, firmaların kendi gelecekleri hakkında fikir sahibi olmalarını sağlar ve rakiplerinin yapmış olduğu yanlışları gerçekleştirmez.

Hedef Kitle Analizleri

Başarılı olmasını istediğimiz bir iş planında en önemli bölüm hedef kitle analizidir. Bunun bu kadar önemli olma sebebi de her ürünü her müşterinin almayacak olmasıdır. Dünyadaki en iyi ürünü üretiyor olsanız bile doğru kitleye satışa sunmazsanız bu üretimlerin ne anlamı kalır ne de değeri. Hedef kitle analizinde satış yapılabilecek olan kesimin eksiklikleri, onların işlerine yarayacak olan ürünler dikkate alınmaktadır. Kısacası hedef kitle analizi ile ürünlerin müşteriler için ne kadar önemli olduğu görülmektedir.

Finans Grafikleri

Başarılı iş planları birçok özellik belirttiği gibi finansman anlamında da bilgiler vermektedir. Okuyucuların mevcut olan finansal durumları ve finansal olarak ileriye yönelik düşüncelerini de içermesi gerekmektedir. Bu tablo ve grafiklerde büyüme hedefleri, gelir-gider tablosu, nakit akış tabloları ve en önemli olup düzenlemelerin ona göre düzenlendiği kar ve zarar tabloları bulunmalıdır.