E-Ticaret Satışlarını Arttırmanın 7 Etkili Yöntemi

e-ticaret-satislarini-arttirmanin-7-etkili-yontemi.jpg

Günümüzde mağaza satışları yanı sıra internet üzerinden ve sosyal platformlar üzerinden yapılan satışlar da büyük oranda artış göstermiştir. Herhangi bir ürün satışı yapıyor ve bu satışı e-ticaret olarak yapıyorsanız satışlarınızın artışı sağlamak amacıyla birçok yönteme başvurabilirsiniz. Bu yazımızda e-ticaret satışlarının artışını sağlamak için uyarılarda bulunacak ve öneriler vereceğiz. Şimdi bu 7 etkili yönteme bakalım.

İçerik Stratejisi Oluşturulmalı ve Geliştirilmeli

Arama motorları her siteyi ayrı ayrı taramakta ve bu taramalarda istediği özelliklere uygun olanları üstlerde tutmaktadır. Arama motorlarında üstlerde bulunmak istiyorsanız dikkat edeceğiniz ilk konu özgünlük olmalıdır. Özgünlük yanı sıra tekrarlanan içeriklerden de oalbildiğince uzak durmalısınız. Çünkü bir site içerisindeki içerik benzerliği ve tekrarlığı arama motorlarında sayfayı geri götürecektir. Bir ürün satışında bakıldığı zaman o ürünü satan her firma benzer içerikler kullanmaktadır. Bu benzerliği aşarak farklı görseller kullanarak, içerikleri çok değiştirerek kendinize has bir içerik stratejisi oluşturabilirsiniz. Ayrıca ürün ile ilgili olan açıklamada, ürünün adı arama motorlarına yazıldığı zaman karşınıza çıkan kelimeleri de eklemenizde fayda vardır.

Her Tıklamadaki Ziyaretçiler Umut Vermesin

Günümüzde çoğu sayfa ve internet sitesi reklam paraları vererek tıklanma sayılarını arttırmaktadır. Sitelerde Google açısından önemli olan organik gelen ziyaretçilerdir. Satın alınan ziyaretler 2. Planda bulunması ve önemsenmesi gereken bir detaydır. Bu nedenle ziyaretçi sayısı demek sitenizin arama motorlarında üstlerde olması anlamı taşımamaktadır.

Fotoğrafların Optimize Edilmesi

Site içerisinde kullanılacak olan fotoğrafların boyutlarının küçültülmesinde herhangi bir problem yoktur. Fakat bu küçültme işlemi kaliteyi düşürmemelidir. Kalite sabit olmak kaydıyla fotoğrafların boyutlarıyla oynayabilirsiniz. Ayrıca bu işlemler ile yani fotoğrafın boyutunu düşürerek sitenizin linkine tıklandığı zaman açılma hızını da olumlu yönde etkilemiş olursunuz. Son olarak da ürünlerinizin tanıtımlarında kullanmış olduğunuz fotoğraflara ekleyeceğiniz alt etiket ve açıklamalar ile de fotoğrafın Google içerisinde kolaylıkla bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Ürünlerinize Yorum Yaptırmalısınız

Her insan bir ürün almak için bir e-ticaret sitesini ziyaret ettiğinde öncelikle yorumları inceler. Ürünü satın almış olan ya da ürüne sahip olan insanların fikirleri düşünceleri almak isteyen kişide büyük etkiler yaratmaktadır. Bu nedenle de e-ticaret sitenizde satışını yapmakta olduğunuz ürünlerinize yorum yaptırmalısınız. Ayrıca sitelerinizin içerikleri de kaliteli durur ve içerik bakımından bakıldığında zengin görüntülere sahip olur. Yorum kısımlarının aktif olması e-ticaret sitelerinde önemlidir.

Sayfalara Meta Etiketleri ve Açıklamaları

Bir site içerisinde sayfalara eğer aynı meta etiketleri kullanılırsa bu sitenin kalitesini düşürecektir. Arama motorlarında anahtar kelime sayısı ve SEO uyumu sebebiyle site gerilere düşecektir. Bu nedenle de her sayfa için ayrı etiketler, ayrı anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Bu meta etiketleri arama motorları için değiş, siteyi ziyaret edecek olan ziyaretçiler için önemlidir. Ziyaretçiyi yanlış yönlendirmek siteye tıklanma sayısı kazandırabilir fakat sayfada kısa süre durulacağı için de SEO sebebiyle gerileyecektir.

E-Ticaret Sitelerinde Satışa Sunulan Ürünler Ulaşılabilir Olmalı

Herhangi bir e-ticaret sitesine giriş yapıldığı zaman aranılan seçenekler alt başlıklar içerisindeyse ziyaretçiler sıkılabilir ve siteyi terk edebilirler. Bu nedenle de ürünler kolay bulunabilecek olan yani göz önünde olmalıdır. Ziyaretçinin alt başlıkların çokluğu sebebiyle ürüne ulaşmasının zorlaşması ayrıca sitenin de değerini azaltacaktır.

Müşterilere Yön Verin

Sitenize ilk girilen bölümlerde, sitenizde eğer varsa kampanyalardan bahsedin ya da yeni ürünlerinizi ana sayfaya reklam olarak ekleyerek de müşterilerin ilgisini oraya yönlendirerek oralara girmesini sağlayabilirsiniz. Yani kısacası kampanya ürünleri reklamları yaparak ziyaretçilere yön verebilirsiniz.