Hoş geldin E-Postası Hazırlama

hos-geldin-e-postasi-hazirlama.jpg

İnternet üzerinden satış yapan firmaların yani e-ticaret firmalarının, yeni abonelerine ya da üyelerine, müşterilerine gönderecekleri bir hoş geldin e-postası, müşteri ile ikili ilişkide sıcak bir başlangıç yapılmasını sağlayacaktır. Kaliteli olarak hazırlanan bir hoş geldin e-postası, müşteride iyi bir izlenim bırakmasının yanı sıra, bu sıcak yaklaşım karşısında abonelerin farklı ve iyi şeyler beklemesini de sağlamaktadır. E-Postaların ürün tanıtımları ve firmanın kendini hatırlatması adına ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Peki ya güzel bir başlangıç için gönderilecek olan hoş geldin e-postası nasıl hazırlanmalıdır?

E-ticaret sektörü günümüzde çok ilgi gören ve çok fazla talebe sahip bir sektördür. Bu sektörde tutunabilmek istiyorsak eğer sektördeki rakiplerinizden farklı olmanız gerekmektedir. Bu farklılığın sağlanabilmesi için de farklı yöntemler denenmelidir ve bu farklılıklardan bir tanesi hoş geldin e-postası olabilir. Bu e-posta içeriğinde konuya doğru adımlarla yaklaşılmalı, doğru içerikler tercih edilmeli ve uygun görsellerle de çekiciliği arttırılmalıdır. Bu tarzda ilgi çekici e-posta içerikleri ile ikili ilişkiye başlamak, ilerleyen dönemlerde sadık müşterilere sahip olmayı sağlayacaktır.

Ne Tarz Dönüşler Almak İstediğinizden Emin Olun

Hoş geldin e-postası göndermeden önce karar vermeniz gereken bir konu, hangi türde dönüş almak istediğinizdir. Bunları detaylı olarak planlamalı ve hazırlıklarınızı ona göre yapmalısınız. Gönderilecek olan e-posta hedeflerinize yönelik olacaktır ve ilk adımınızı sağlam basmalısınız.

Bu e-postaların içeriklerinde;

  • Markanızın hikayesini anlatabilirsiniz,

  • Tüketicileri alışveriş yapmaya yönlendirebilirsiniz,

  • E-postaları ne sıklıkla ve ne sebeplerle atacağınızı belirlemelisiniz,

  • Müşterilere sunulacak faydaları anlatmalısınız,

  • Sosyal medya hesaplarınıza yönlendirmelisiniz,

  • Hoş geldin amacıyla kupon kodu yollayabilirsiniz,

  • İçerik pazarlama çalışmalarınıza hakkında bilgiler verebilirsiniz.

Bu maddelerden istediklerinizi bir arada kullanabilirsiniz ve bunların hepsini kullanmaya çalışmak yerine size en uygun olanı bulmalı ve onun üzerinden içerik üretmeniz daha faydalı olacaktır.

İyi Bir Başlık Olmalı

E-Posta pazarlamalarında en önemli detaylardan birisi mutlaka olması gereken başlıklardır. Sonuç olarak kullanıcılar, öncelikle gönderilerin başlıklarını görmektedir. Bu nedenle de başlığın olabildiğince ilgi çekici olması, e-postalarda açılma oranını da büyük oranda arttıracaktır. Bu başlıkların samimi dille yazılmış olması da sıcaklığı arttıracak ve yine aynı şekilde e-postaların açılma oranını arttıracaktır.

Teşekkür Metni Olmalıdır

E-posta içeriği ve amacı ne olursa olsun, içeriğinde mutlaka karşı tarafa teşekkür ettiğinizi belirtmelisiniz. Teşekkür mesajı içeriğinde sıcak bir dil kullanımı önemlidir ve eğer samimi olmayan bir jenerik kullanımı ile e-posta gönderiyor olsaydınız, yeterli etkiyi göremeyebilirsiniz. Bu sebeple de ilk mesaj içeriğinin samimi olması, ilk izlenim oluşumunu da samimi yapacaktır.

Eyleme Davet İfadeleri Kullanmalısınız

E-Posta kampanyalarının açılma oranını en çok etkileyen faktörlerden birisi de aslında gönderilen ilk e-posta oluyor. Bu nedenle de ilk e-posta içeriği olabildiğince davetkar olmalıdır, bu sebeple de çağrı ifadelerine yer verebilirsiniz. Amaçlarınızı iyi belirledikten sonra davetkar olabilir ve onları sitenize yönlendirebilirsiniz. Siteye yönlendirmenin yanı sıra en çok ilgi gören ve en çok satan ürünlerinize de yönlendirme yapabilirsiniz. Bunların her biri müşteriyi daha çok bağlayacaktır. Tüketiciyi harekete geçirmek demek hoş geldin e-postası başarılı olmuş demektir.

Görsel ve Video Kullanın

Görsellik her zaman ilgi çekicidir ve markanız ile alakalı olan bir görselliği e-postanız içerisinde kullanmanız, okuyucularda dikkat kavramını devreye sokabilir ve ürün, hizmetlerinizi incelemek isteyebilirler. Teşekkür e-postası ve hoş geldin e-postası içerisinde bu tarzda görsel ya da video kullanımı, müşteride size karşı bir algı oluşturabilir ve bu da marka değeri arttıran bir yöntemdir. Hatta kısa bir teşekkür videosu, müşteride daha olumlu bir dönüş sağlayacaktır.

Farklı Şablonlar Kullanmalısınız

E-posta çalışmaları sürecinde birden çok şablon varlığı, değerlendirme testleri açısından önemlidir. Böylelikle bazı mesajlarınıza dönüşler alabilir ve bunu da test edebilmenin yolu farklı şablonların kullanımıdır. Farklı kullanıcılara, farklı şablonlarla mesajlar hazırlayıp göndermek, geri dönüş alımlarını da arttıracaktır ve bunu da en iyi şekilde hesap ederek şablon kullanımını düzene sokabileceksiniz. Hoş geldin e-postası, bu şekilde değerlenebilir ve düzenlenebilir.