Mobil Sitede Kullanıcı Deneyimi Arttırma Yolları

mobil-sitede-kullanici-deneyimi-arttirma-yollari.jpg

Cep telefonları belki de diğer bir deyişle akılı telefonlar, hayatımızın artık olmazsa olmazı konumundalar. Günlük yaşantımızın bir parçası ve hatta bizim 6. Duyu organımız haline gelmiş olan akıllı telefonlar ile birçok farklı şey yapılabilmekte ve bazı konularda da hayatımıza kolaylık katmaktadır. Ayrıca bu telefonlar sayesinde ticaret bile yapılabiliyor, mobil siteniz ile kullanıcılara da ürün veya hizmetlerinizi pazarlayabiliyorsunuz.

Birçok kullanıcı, telefonlar üzerinden alışveriş yapma konusuna karşı çok ön yargılı yaklaşıyor ve pek güvenemiyorlar; ancak bakıldığında ürün arayışları da genel olarak telefonlar üzerinden yapılıyor. Bu nedenlerle de e-ticaret siteniz mutlak mobil uyumlu olmalıdır. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse de BesaSoft desteği alabilir ve deneyimlerimizle sizlere rehberlik edebiliriz. Kullanıcılara mobil site deneyimini arttırabilmek için neler yapılmalıdır?

Navigasyon Kolay Olmalı

Mobil sitenize giren müşterilerin sitede uzun durmaları sizin işinize yarayacak, sitenizin değerini arttıracaktır. Ancak uzun durması için de bazı şeyleri gereğinden zor yapmamalısınız. Site içinde navigasyon kullanımı kolay olmalı, sayfalar arasında geçişin kolay olması gerekir. Bunun için de son dönemlerin en popüleri olan, çok kullanışlı olan açılır kapanır menüleri kullanmalısınız.

Mobil Cihazlarla Uyumlu Olan Görsel Kullanmalısınız

Mobil sitelerinizde kullandığınız görsellerin mobil cihazlarla uyumlu olması gereklidir. Sitenizde kod düzenlemesi yaparken, görsellerin farklı çözünürlükte olması ve mobil cihazlara uyacak şekilde olması gereklidir. Eğer hazır alt yapı tercih ediyorsanız ayarları yaparken bu konuya dikkat etmelisiniz. Her cihazda ve her modeldeki ekran çözünürlüğü farklı olduğu için her telefonda her kalite aynı durmayacaktır. Yani tek bir özellik yeterli olmayacaktır. Sitenizin her modele, her sürüme vs. göre kendi kendine ayarlanması gereklidir.

Büyük Yazı Boyutları Kullanmalısınız

Mobil site üzerinde bulunan tüm metinlerin okunması kolay olmalıdır. Bilgisayar ekranına göre çok daha küçük ekranı olan mobillerde yazı fontları ne kadar büyük olursa o kadar daha kolay okunur. Önerilen boyuta göre en küçük 13 piksel olması gerekmektedir. Bu boyuttan küçük olması kullanıcıları zorlayabilir ve olumsuz etkilere sebep olabilir. Ayrıca standart boyutlar belirlendikten sonra mutlaka başlık seçimlerini yapmalısınız. Bu hem SEO için hem de mobil uyum için önemlidir.

Gereksiz Ögeler Olmamalıdır

Mobil cihazlarda internet sayfaları tek sütun görünümündedir. Bu nedenle de sitenize koyacağınız banner, metin ya da diğer ögeler gerekmediği sürece kullanılmamalıdır. Ziyaretçi akışına zarar verecek gereksiz ayrıntılardan uzak durmalısınız. Böylece ziyaretçiler akıcı bir gezi yapabilirler. Bir diğer nokta da gereksiz ayrıntıların kullanıcıların dikkatlerini dağıtacak olmasıdır. Bu dikkat dağınıklığı ile ziyaretçiler de başka sayfalara yönelim sağlayacaklardır.

Mobil Site Hızlı Açılmalı

Sitelerin açılma ve verilerin yüklenme hızları kullanıcılar tarafından çok önemlidir. Özellikle de mobil sitelerde site açılması uzun sürüyorsa kimse beklemek istemez ve aradıklarına ulaşmanın başka yollarını denerler. Sitedeki dosya boyutlarının küçültülüp, kodlarıyla oynayıp hız testlerine sokmalısınız ve böylece de siteniz hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sayfanızın geç açılması demek ziyaretçi kaybı demektir.