Modası Geçmeyen 4 İçerik Pazarlama Stratejisi

modasi-gecmeyen-4-icerik-pazarlama-stratejisi.jpg

Tüm web sitelerinde olduğu gibi e-ticaret siteleri için de çok önemli olan içerik pazarlama konusunda çalışmalar yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır ve bu noktaların üzerinden kolaylıkla kalkabilmek için de kullanılabilecek yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden faydalanılırsa eğer içerik çalışmalarından alınan verim daha da artmış olacak ve yazılan içeriklerin kaliteleri de artış gösterecektir. Birçok farklı firma, içeriklerinin kalitelerinin artmamasından dolayı ve içerik konusunda da nasıl bir yöntem izlemesi gerektiğini bilmediğinden, gerekli olan verimi alamıyor ve hatta içerik üretimi çalışmalarını sonlandırmaktadır. Bu rehberimizde bahsedeceğimiz yöntemler asla modasını kaybetmiyor ve her zaman da geçerliliğini koruyor. Tabi ne yöntem kullanılırsa kullanılsın konunun hem ne olduğu hem de ilerleyişi en önemli etkendir.

Blog İçeren İçerikler Oluşturulmalı

Günümüzde bilgi kaynağı olarak en çok başvurulan yöntem ve en ideal kaynak internettir. İnternet platformu çok geniş bir platformdur ve her konu hakkında detayları, bilgileri bu kaynak kullanımı ile kolaylıkla elde edebileceksiniz. Bilgi içerikli bu yazılar hem müşterilere güzel etkiler yaratıyor hem de arama motorlarında siteniz için önemli bir yerde durmaktadır. İçerik pazarlama çalışmalarınızda bilgi içerikli bloglara başvurmanız ilgi çekiciliği arttıracaktır. Sektörünüzle alakalı makaleler, ürününüz ile ilgili kullanım kılavuzları, ürününüzle ilgili farklı bilgiler vs. farklı farklı konulara başvurulabilmektedir. Önemli olan her zaman markanızın değerini gösteren ve sektörünüzle direkt bağlantılı olan konu başlıkları kullanmak ve içerikler hakkında da detaylı bilgiler barındırıyor olmasıdır.

Orijinal ve Yeni Fikirler Üretilmelidir

İnternetin ne kadar geniş bir platform olduğundan bahsetmiştik ki bu da aslında bir konu hakkında birçok farklı içerik ve hatta birbirine çok fazla benzeyen yazılar bulabileceğimize işarettir. Orijinal fikirler ve konular demek aslında bu koskocaman platforma yeni bir adım atabilmek demektir. Zaten olan fikirler ile ön plana çıkmak bu kadar çok rakip varlığında zordur ki bu nedenle de yeni bir fikir geliştirerek rakipsiz olarak zirveye oynayabilirsiniz. Öncelikle arama motorlarında zaten orijinal fikirler yoğun ilgi görüyor ve bu nedenle de öne çıkmanız kolaylaşacaktır. İkinci olarak da birçok konu gün içinde onlarca farklı siteden yayınlandığından farklı bir fikir okuyucuları kendine çekecektir. Yani kısaca söylemek gerekirse; ne kadar orijinal fikriniz olursa o kadar kolay öne çıkarsınız.

Tek Konu Başlığına Odaklanılmalıdır

İçerik oluşturma konusunda yapılan hatalardan birisi de bir blog yazısı içerisinde birden çok konuya değinmeye çalışmaktır. Yazının çok uzun ve sıkıcı olmasını istemiyorsanız eğer tek konu başlığı içerisinde sadece o konuya odaklanmalısınız. Böylelikle blog yazısı daha sağlıklı olacaktır ve daha iyi sonuçlar alınabilecektir.

Anlaşılır Dil Kullanılmalıdır

Modası geçmeyen içerik pazarlama stratejisi başlığı altındaki son maddemiz de içeriğin anlaşılır bir dile sahip olması gerektiğidir. Çok uzun kullanılan cümleler ve karışık cümleler ve hatta jargon kullanımları yazının okunmasında zorluk meydana getirecek ve okuyucuyu da sıkmaya neden olacaktır. Yazılan yazılar sektör içerikli de olsa, sektöre bağlı da olsa sıradan bir okuyucu yazınızı okuyunca anlayabilmelidir. Yazı okunması zorlaşırsa yazıyı okuyacak olan kişileri de kaybetmeye başlarsınız. Yalın dil kullanımı, yazıların kısa tutulması, anlatım bozukluğu yapmaktan kaçınmak ve yazım hataları yapmamaya özen göstermek blog yazılarını okunabilir hale getirecektir ve diğer bir söyleyişle de okumaya başlayan kişiler tek solukta yazınızı okuyabilecektir. İçerik yazılarında olmazsa olmaz kurallardan birisi de yazının tamamının okunabilecek seviyede olmasıdır zaten.