İçerik Üretenlerin Yaptığı Hatalar ve Çözümleri

icerik-uretenlerin-yaptigi-hatalar-ve-cozumleri.jpg

Blog içerikleri üretmenin birçok farklı amacı ve sebebi olabilir. E-ticaret sitenizi güncel tutabilmek, sitenizi ziyaret edenlere yeni bilgiler ve içerikler sunmak, SEO çalışmaları yapabilmek ve sizi takip edenlerle etkileşim içerisine girmek için blog içerikleri üretilebilmektedir. Fakat içerikleri üretenler zamanla hatalar yapabilmektedir ve bu yapılan hatalar, sizi amacınıza götürmek yerine amacınızdan uzaklaştırabilmektedir. Basit işlemler gibi dursa da içerik üretirken, doğru kitleye ulaşabilmek adına, dikkat edilmesi gereken ve amacınıza ulaşmanızı sağlayacak bazı noktalar vardır. Bu yazı içerisinde bu hatalardan ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Kaliteye Önem Verilmeli

İçerik üretimi yaparken en önemli nokta belki de içeriklerin kaliteli olabilmesidir. Yapılan birinci hata kalite yerine içerik sayısına önem verilmesidir ve eğer bu hataya düşerseniz istediğiniz sonucu hiçbir şekilde elde edemezsiniz. Sitenizde onlarca belki de yüzlerce yazı olacaktır ancak yazıların kaliteli olmaması ziyaretçilerde yazıyı okumaya karşı olumsuz bir görüş oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca yazıların özensiz hazırlanması ve SEO değerine dair hiçbir şeyi olmaması, yazılara organik ziyaretçi trafiği çekilmesinin de önüne geçecektir.

Bu durumun sebebi basit midir? Evet basittir. Yapmanız gereken şey içerik sayısına değil, elde olan içeriklerin kalitesine önem verebilmektir. Yazacağınız yazıların eğer sayılarına odaklı olursanız kaliteyi pek göz önünde bulunduramayabilirsiniz. Bu gibi bir durumda da hem SEO hem de almak istediğiniz etkileşimler konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle de çok yazı yazmak yerine yapmanız gereken az ama öz yazılar elde etmektir. Devamlılığı sağlamayı başardığınız zaman istediğiniz etkileşimi kolaylıkla alacaksınızdır. Haftada her gün yazı paylaşmak yerine 2 tane atabilirsiniz ama devamlılığınız olur bu sayede.

Yazım Hatalarının Kontrolü

Yapılan hatalardan birisi de yazılar yazıldıktan sonra hataların kontrolünün yapılmamasıdır. Yazım hataları okuyuculara ister istemez rahatsızlık verecektir ve hem yazıya olan dikkat hem de saygı kaybolacaktır. Bunun dışında SEO konusunda da önemli olan anahtar kelimelerin yanlış yazımı da size istediğiniz verimi vermeyecektir. Bu problemin de çözümü gayet basit ve aslında açık. Yazmış olduğunuz yazıları yazdıktan sonra birkaç kez okumanız ve gözden geçiriyor olmanız bu problemin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Eğer imkanınız varsa sizden başka biri de okumalı ve böylelikle başka bir gözden de kontroller sağlanmış olur.

Konulara Dair Araştırma Yapmamak

Üretilen içeriklerin kaliteli olmasının sağlanmasında bir diğer faktör de yazılacak yazıların konuları hakkında araştırmalar yapmaktır. Eğer bir konu hakkında yazacaksanız, bilginiz çok fazla yoksa o konunun derinine inemeyeceksiniz ve bu da yazının havada kalmasına, okuyucunun da yeteri kadar bilgilenmemesine neden olacaktır. Bunun çözümü de içeriklerin oluşması öncesinde konu belirleyip, konunun detaylıca araştırılması ve onun üzerinde notlar almalıdır. Farklı kaynaklar da kullanılarak referanslar oluşturulması ve konu hakkında derinlemesine yazabilecek kadar fikir sahibi olsun.

Yazılarda Değer Oluşturmamak

Yazılarda değer oluşturmak gibi bir problem yapılması, okuyucuların da yazıya yeteri kadar saygı duymaması ve okuyucu ile yazı arasında bir etkileşim oluşmamasına neden olacaktır. Okuyucular, okudukları yazıdan derinlemesine bilgi alabilmeyi ister ve bu yazının sonunda da kendilerine bir değer katılabilmesini isterler. Bu problemin de önüne geçebilmek adına iyi araştırmalar yapılmalıdır. Araştırma yapılamadan sığ olarak anlatılan konular ve hazırlanan yazılar okuyucuya hiçbir değer katmayacaktır ve bununla birlikte size de herhangi bir artısı olmayacaktır. Hedef kitle iyi bilinmeli ve içerik üretilirken de onların istekleri, algılama dilleri vs. bilinerek içerik üretilmelidir.

Sürekli Yazmamak

İçerik üretimi konusunda yapılan hatalardan birisi de sürekliliğin sağlanamamasıdır. SEO açısından da okuyucuların hesabı unutmaması adına da devamlı olarak yazılması gerekmektedir. E-ticaret firmaları genel olarak içerik üretimine başladıktan bir süre sonra bunu durduruyor ve bu da plansızlıkla meydana geliyor. Bunun çözümü de her konuda olduğu gibi plan yapmak ve ona göre hareket etmektir. Hazırlanacak olan planda içeriklerin ne sıklıkla paylaşılacağı netleştirilmelidir ve iş gücüne uygun kalitede içerikler üretilmelidir. Haftalık olarak kaç içerik üretebilirsiniz? İş gücünüz nedir? Bu soruların yanıtlarına göre hazırlanacak içerik planı ile sürekliliği de sağlamış olacaksınız.