Mobil Sitede Kullanıcı Deneyimi Nasıl Arttırılır?

mobil-sitede-kullanici-deneyimi-nasil-arttirilir.jpg

Hayatımızda teknolojik aletler büyük yerler kaplamakta ve duyu organlarımızdan biri olma konumundalar. Teknolojiyle çok fazla iç içeyiz ve özellikle de akıllı telefonlar, asla yanımızdan ayıramadığımız, her an kullanabileceğimiz vs. Bir alet haline gelmiştir. Bu kadar çok kullanımı ile birlikte e-ticaret sitelerinin mobil uyumlu olması da artık bir standart haline gelmiştir. Fakat sitenizin mobil uyumlu olması alışveriş deneyimleri açısından yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda mobil sitelerinizin, kullanıcıların alışveriş deneyimlerini arttırabilmesi gerekmektedir.

Tüketiciler hatta hepimiz, internet üzerinden özellikle de mobil cihazlarımızdan alışveriş yapmaya alışır hale geldik. Çünkü e-ticaret sitelerinin sağlamış olduğu rahatlık her türlü alışveriş seçeneğinden daha fazladır. Bu sebeple e-ticaret yani internet üzerinden alışveriş yapan kişi sayısı büyük artış göstermiştir. Siteniz mobil uyumlu bir site değilse eğer bununla alakalı ve mobil tasarımlarla alakalı detaylı bilgileri BesaSoft ile iletişime geçebilirsiniz. Mobil sitelerde neler olmalı şimdi onları inceleyeceğiz.

Navigasyonlar Olmalı

Site içinde geçişler yani navigasyon kolay olmalıdır ki ziyaretçiler dolaşırken sokulmadan ve istedikleri şeylere kolaylıkla ulaşmalıdır. Bu sayede mobil siteleri ziyaret eden kullanıcılar daha uzun süre duracaktır. Ziyaretçiler kategorileri ve ürün sayfalarını kolaylıkla ziyaret edecek ve aralarındaki geçişleri kolay bir şekilde yapabilecektir. Son dönemlerde çok fazla kullanıcıya sahip olan açılır kapanır menüler piyasaya çıkmıştır.

Tüm Mobil Cihazlara Uyacak Görseller Kullanmalısınız

Mobil cihazlarla uyumlu olarak kullanılan görseller, mobil sitelerin de uyumlu ve düzenli görünmesini sağlamaktadır. Sitenizin içeriğinde bulunan kodlarınızı görsellerin uyumuna göre düzenlemelisiniz. Bu kodlar sayesinde mobil cihazlarda görseller düzgün açılacaktır. Ayrıca uğraşmak yerine hazır olarak altyapı satın alabilirsiniz. Her mobil cihazın ayrı özellikleri ve de ayarları bulunmaktadır. Bu sebeple ayarlar yapılırken cihazın özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Büyük Yazı Fontları

Mobil siteniz üzerinde bulunan içerikler kolaylıkla okunabilir olmalıdır. Bunun belirli standartları yoktur fakat mobil cihazlarda genel olarak kullanılmakta olan font en az 13 piksel olmaktadır. 13 pikselin altında yazılar zor okunmaktadır. Bu nedenle de kullanıcıların site içerisindeki deneyimleri olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca metinler hazırlandıktan sonra h1 ve h2 gibi başlıklandırmalar da yapılmalıdır. Bunlar da site içinde fontsal açıdan düzeni sağlayacaktır ve de SEO’ya uyumlu görüntü ve tasarım oluşturacaktır.

Mobil Siteniz Hızlı Açılmalı

Sitelerin yüklemek hızları önemli olan bir detaydır. Özellikle de mobil sitelerde tüketici kesim bir sitenin açılması için asla uzun süre beklemez. Hızlı bir şekilde açılan siteler her zaman daha artı düşünceler yaratmaktadır. Site içerisinde bulunan görsellerin ya da dosyaların boyutlarını küçültmelisiniz ve kodlar üzerinde de gerekli olan düzenlemeleri yapmalısınız. Sitelerin yavaş açılması ve yavaş işlemesi ziyaretçi kaybına sebep olacaktır.

Kolay Ödeme İmkanı

Mobil cihazlar üzerinden son dönemlerde çok fazla ödeme yapılmaktadır. Yapılan alışveriş sayısı gittikçe artış göstermekte ve bu artış ile de gelen ödemeler artmaktadır. Güvenlik önlemleri, kart bilgileri, insanları yoran ve sıkan şeylerdir. Bu durumun önüne geçilebilmesi için ödeme sürecinin en hızlı düzeye getirilmesi gerekmektedir. Ne kadar az adım o kadar çok pozitif düşünce…