Markanıza En Uygun Sosyal Ağ Hangisi?

markaniza-en-uygun-sosyal-ag-hangisi.jpg

Sosyal medya platformları büyük oranda ilgi artışı gördüğü için bu alanlarda yapılacak olan çalışmalar markanız ve e-ticaret firmanız için de önemli artışlara sebep olacaktır. Bu sebeplerle de doğru sosyal platformda var olmak yapılan pazarlama çalışmalarında emeklerin karşılığının alınmasını hem de ayrılan bütçenin karşılanmasında önemli konumda olacaktır. Her firma, her marka her mecrada başarılı olamayabiliyor. Çünkü her platformun kullanıcılarının özellikleri de her platformun hedef kitlesi de farklı aralıklardır.

Bu sebeple de sizin markanıza gerekli olan karşılığı vermeyebilir. Sosyal medya çalışmaları yapılırken bütün mecralarda ter almak iş gücünüzde artışlara sebep olabilecektir. Hatta her platforma çok fazla emek ve zaman da harcayabilirsiniz ve bütün bunlar için özel bir ekibiniz de olabilir. Ancak bütün platformlara zaman ayırmaya çalışırken elinizdeki platformlardan da olabilirsiniz. Verim azalması yaşayabilirsiniz. Bu sebeple de markanıza en uygun olan platformu bulmalı ve ona yapılan çalışmalara ağırlık vermelisiniz.

Amacınızı Belirlemelisiniz

Markanıza en uygun olan mecra hangisi? Bu sorunun cevabını bulmak aslında biraz uğraştırıcı ama size getireceği netlikler çok fazla. Markanızın bilinirliğini arttırmak istiyorsanız, ürün tanıtımı yapmak ve sahip olduğunuz kitleyi arttırmak için, tüketicileriniz ile iletişimde olmak ve onlardan etkileşim almak adına bu platformlarda olabilirsiniz. Sosyal medya platformlarında öncelikle rolünüzü belirlemelisiniz ve öyle hareket etmelisiniz

Hedef Kitlenizde Kimler Var?

Hangi sosyal mecrada olacağınıza karar verme aşamasında size en çok yardımı dokunacak konulardan birisi de hedef kitlenizi kimlerin oluşturduğudur. Bu konu sizlere birçok fikir verecektir. Her sosyal mecranın kitlesi hemen hemen farklıdır ve siz kitlenizi bildikten sonra mecra seçimi yapmanız daha da kolaylaşacaktır.

Hedef kitlenizi oluşturan kişilerin yaş aralıkları, ilgilendikleri konular, internette vakit geçirme süreleri, gelir durumları vs. bunların her biri tercih yapmakta etkili olacaktır. Bu duruma örnek verecek olursak da gençlere yönelik paylaşım yapmak istiyorsanız yönelmeniz gereken en önemli platformların Snapchat ve Instagram olması gerektiğini söyleyerek konuya girebilirim. Bunun nedeni ise bu platformlarda gençlerin sayıca daha çok olmasını söyleyebilirim. Eğer yaş daha ortalara kayıyorsa da yönelmeniz gereken platform Facebook’tur.

Mobil Kullanıcılara Yönelik Çalışmalar

Doğru mecra bulabilmek adına karar vermeniz gereken bir diğer konu ise mobile yönelik mi yoksa masaüstüne yönelik mi paylaşımlar yapacağınızdır. Çünkü bu iki ayrılık bile çok farklar yaratabilmektedir. Bu sebeple de hedef kitle bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Eğer hedef kitleniz mobil kullanıcılar ise mobil platformlara yönelik çalışmalara ağırlık vermelisiniz. Buna ek olarak sosyal mecralarda vereceğiniz reklamlar bile bu konuya göre değişiklik göstermektedir. Mobil reklam ile masaüstü reklamlar arasında farklar vardır çünkü.

İçerik Olarak Ne Paylaşacaksınız?

Paylaşım yapacağınız konuya yönelik olarak içerik hazırlarken de hangi mecrada paylaşım yapacağınız önemlidir. Haftada veyahut günde ne derecede içerik üretimi yapacaksınız ve ayrıca ne türlerde içerik oluşturacaksınız, bütün bunlar önemlidir. Eğer blog yazısı oluşturmayı hedefliyorsanız Instagram ve Snapchat gibi platformlar doğru olmayacaktır. Bu tarzda içerikler için en uygun olanlar Facebook ve Twitter’dır. Eğer kendi çekmiş olduğunuz fotoları paylaşacak veya markanızla alakalı paylaşımlar gerçekleştirecekseniz Instagram, Snapchat bu durum için uygunluk oluşturacaktır. Tabi yaş aralığı vs. bunların her birini bir arada düşünmelisiniz.

Son olarak her şeyi özetleyeceksek, bütün bahsettiğimiz kriterleri ele alarak doğru mecra seçimi yapılabilir. Bazı konularda fikir ayrılıkları yaşayabileceksiniz ki bunda en çok etki kitleniz ve paylaşımlarınızın içerikleri ve türleridir. Bütün sosyal mecralara ayrı ayrı zaman ve emek harcamak yerine, size en uygun olana yönelmek ve bütün enerjiyi, zamanı, bütçeyi oraya ayırmak önemli ölçülerde etki sağlayacaktır.