Müşteri İle İletişiminizde Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

musteri-ile-iletisiminizde-dikkat-etmeniz-gereken-kurallar.png

Müşteri İle İletişiminizde Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

E-ticarette yaşanan büyüme her geçen gün insanları daha büyük şaşkınlıklara sürüklüyor. Bu büyüme ile birlikte birçok insanın çalıştığı iş kollarında da kaymalar meydana geliyor. Önümüzdeki yıllarda E-ticaretin artarak normal ticaretten daha fazla satış gerçekleştireceğini hesaba katarsak bundan sonrası için yapacağımız planlamalarda bu durumu da göz önünde bulundurabiliriz.

Esasında bu durum, pek çok satış alışkanlığımızı da değiştiren bir durum olarak karşımıza çıkacaktır. Bu yazımızda müşteri ile kurulan iletişime değinerek merak ettiğiniz başlıklara yanıtlar arayacağız.

Değişen çağa ayak uydurmanın en önemli gereklilikleri, kendisini iletişim alanında ön plana çıkarıyor. Müşteri ile iletişim kurma konusunda geçmişin kurumsal olma trendi yerini farklı bir metoda bırakmış durumda. Bu metod da müşteri ile kurulan diyalog, biraz daha gündelik konuşma diline yakın.

Mutlaka Bir Çizginiz Olsun

Kurumsallıktan uzaklaşmak demek tamamen ipleri koparmak anlamına gelmez. Çağımızın kurumsal dilden uzaklaştığını kabul ederek çalışma hayatına yoğunlaşmak aslında en büyük kurumsallık göstergelerinden birine dönüşmüş durumda.

Eğer, müşterileriniz ile sosyal medya mecralarında iletişim kuruyorsanız; candan ve esprili bir tarz benimsemeyi de deneyebilirsiniz. Ancak ister sosyal medya üzerinden olsun, ister e-mail ile olsun isterseniz de telefonla olsun. Müşteriniz ile iletişiminizi nasıl kuruyorsanız kurun, mutlaka bir çizginiz bulunsun. Unutmayın, müşteri bu sınırı belirleyemez. Bu konumu belirleyecek olan sizsiniz.

İnsanlar Reklamdan Kaçar

Dildeki kurumsallığın kaldırılması gerektiğinden söz etmiştik. Bu durumun oluşmasında aslında müşterileri perspektifinin değişmesi yer alıyor. Günümüzde sizin reklamınızın bir biçimde ulaştığı herkes aslında sizin dolaylı anlamda bir müşteriniz. Ancak, birçok insan reklamlara bakmamaya, onlarla direkt temas kurmamaya çabaladığı için reklamlarda yer alan kurumsal mesajlar da onları alışverişten uzak tutan öğeler haline geliyor.

Olumlu Etkileri Yakalayın!

Özellikle reklamcılık faaliyetleri sırasında kurduğunuz iletişimin başarılı olması durumunda pek çok müşteri, müşteri olduğunun farkına varamayabilir. Bu satıcı açısından olumlu bir durum olarak yorumlanabilir. İşte tam da bu noktada bu reklamlarda kullandığınız dil çok önemlidir. Samimi, candan ve arkadaşça hitaplar, birçok insan üzerinde olumlu etki bırakır.