Kurumsal Olarak Sosyal Medyada Yer Almak Neden Önemli?

kurumsal-olarak-sosyal-medyada-yer-almak-neden-onemli.png

Kurumsal Olarak Sosyal Medyada Yer Almak Neden Önemli?

Günlük rutinin en önemli parçalarından bir tanesi sosyal medya mecraları. Bu alanlarda sadece kişiler değil, kurumsal firmalar, hatta devlet kurumlarının hesapları bulunuyor. İnsanların tüketim alışkanlıkları da ana akım medya ile değil, sosyal medya ile şekilleniyor. İnsanlar sosyal medyada karşılarına çıkan reklamlara göre değil aynı zamanda bizzat alışveriş yapacağı firmaların sosyal medya hesapları üzerinden harcamalar yapıyor.

Pandemi ile birlikte yükselişe geçen online alışveriş firmaları bunun en iyi göstergesi. Ancak belirtmek gerekir ki; sosyal medyada, kurumsal şirket kavramının olumsuz bir etkisi mevcut. Bu ezber biraz da kurumsallığın ciddiyetinden kaynaklanıyor.

Tüketiciler Ürün Değil İmaj Satın Alıyor

İnsanlar sosyal medyada insani özellikleri ön planda olan şirketlere daha fazla sempati duyuyor. Hatta ülkemizde bu durum uç noktalarda dersek yanılmış olmayız. Örneğin, sosyal medya kullanıcıları alışveriş yaptıkları kaynakların kendi dünya görüşünde önemli bir yeri olan günleri hatırlamalarını ya da güncel bir meseleye dair fikir beyan etmelerini istiyor.

Instagram’da kendi yorumuna cevap alan bir tüketicinin, cevap aldığı markaya sempatisinin değişmesi çok zor olacaktır. Kısacası insanlar ürün değil, imaj satın alıyor.

Artık Müşterileriniz Yok, Takipçileriniz Var

Günümüz dünyasını ticaretin geldiği son nokta olarak niteleyebiliriz. Dolayısıyla rekabet de bir hayli yüksek. Müşteriye sattığınız ürünün sağlam çıkması artık pek de bir şey ifade etmiyor. B ya da C firması da bozuk ürün satmıyor. Firmanızın “bozuk ürün satmadığını” sosyal medyada anlatabildiğiniz noktada başarılı sayılırsınız.

Artık müşterileriniz yerine sayısı çok daha fazla olan ve potansiyel müşteriniz durumundaki takipçilerinize karşı sorumlusunuz. Burada olumlu ya da olumsuz durumlar çok çabuk yayılabiliyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Peki Ne Yapılması Gerekir?

Gelişen ve gelişmekte olan iletişim araçları ile birlikte sosyal medya yeni ve dip noktası belli olmayan bir mecra. Tepeye çıkabilir ancak kendinizi birden dipte de bulabilirsiniz. Doğru kullanılması halinde firmanıza en uygun müşteri profili ayağınıza gelebilir. Gelirinizi çok kısa bir sürede yükseltme şansına erişebilirsiniz.

Sosyal medyanın ayrı bir disiplin haline dönüştüğünü ve gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini unutmayın. Bu noktada yeri geldiği zaman profesyonel bir yardım almaktan kaçınmamanızı öneriyoruz.