Ne Sıklıkla E-Posta Gönderilmelidir?

ne-siklikla-e-posta-gonderilmelidir.png

E-ticaret firmaları ile müşteriler arasında etkileşimin kuvvetlenmesi adına önemli olan “e-posta ne sıklıkla gönderilmelidir?” sorusu, e-ticaret firmaları tarafından en sık sorulan sorulardan birisidir. E-posta, e-ticaret firmalarına müşteriler tarafından en çok dönüş sağlayan yöntemdir. E-ticaret firmaları çok sık e-posta gönderiyor, peki ya bu doğru mu? E-Posta gönderim sıklığı belirlenme sürecinde kendinize sormanız gereken ilk soru, “Müşterinize sunacağınız yeni bir ürün ya da fikir var mı?” olmalıdır. Bu soruya yanıt bulduğunuzda aslında soruna da yanıt bulabilmiş olacaksınız. E-ticaret firmaları tarafından yapılan en büyük hata ellerinde yeni hiçbir şey olmadan sürekli olarak e-posta göndermeleridir. Bu türde mailler ileri dönemlerde spam olarak algılanıyor ve marka olarak da değersizlik oluşmaya başlıyor.

E-Posta Açılma Oranlarının Artması İçin E-Posta Gönderilmemelidir

Kullanıcılar ya da aboneleriniz, kendilerinin işine yaramayacak olan ya da ilgilerini çekmeyecek olan konulardaki mailleri açmayacaktır. Çok sık e-posta yollanması onların gözünde aşinalık yaratacaktır ve ilgisini çekmek yerine sıkılmalarına sebep olacaktır. Bütün bunların yanı sıra çok e-posta gönderilmesi hem emek hem de paradan kayıptır.

Gönderim Sıklığına Nasıl Karar Verilir?

Bu yazının en başında aslında bahsetmiştik; kendinize sormanız gereken ilk soru elinizde herhangi bir yeni ürün, fırsat vs. var mı diye. Bunlara ek olarak yeni blog yazıları, içerikler de aslında birer yeniliktir ve bunların da bilgilendirmeleri yapılabilir. Eğer devamlı olarak içerik üretimi yapılmayacaksa e-posta gönderimine gerek olmayacaktır. Peki ya içerikler ne kadar sıklıkla oluşturulmalıdır? Eğer günlük yeni içerikler veya ürünler üretmeyecekseniz, karar vermeniz gereken bu üretimleri ne sıklıkta yapacağınızdır. Eğer haftada bir kez yenilenecekseniz haftalık olarak e-posta gönderimi yapmanız idealdir. Sürekli olarak güncellenmiyorsanız, yeni ürünleri, yeni fırsatları eklemiyorsanız sitenize eğer, aynı ürünlerin sürekli olarak tanıtımı pek de ilgi çekici olmayacaktır. Bu sebeple de ürün tanıtımı yapılacak olan e-postalar, yeni ürünlerin varlığında gönderilmelidir. Yani aslında e-posta gönderim sıklığı e-ticaret firmasının üretim sıklığına bağlı olarak değişmektedir.

Kısaca şöyle özetlemek gerekirse; e-posta çalışmalarını ne sıklıkla yapacağınıza ve ne sıklıkla abonelerinize ya da müşterilerinize e-posta göndereceğinize karar verebilmek adına öncelikle kendinizi tanımalı, bilmeli ve planlı olarak çalışmalısınız. Ardından ne sıklıkla üretim yapacağınıza karar vermeli ve arından e-posta sıklığı düzenlemenizi yapabilirsiniz. Bu çalışmalarınızda değişimler meydana gelebileceğinden ve sürekli aynı hızla üretim yapılamayacağından, e-posta gönderimi de sürekli aynı sıklıkta olmayacaktır. Bu sebeple de ayda iki kez filan baştan bir çalışma planı yapmanızda fayda vardır.

Bir e-ticaret firması olarak ilk ve aslında tek amaç, müşterilere her zaman güncel şeyler sunabilmektir. Devamlı olarak içerik üretebilecek güce sahip değilseniz eğer e-posta gönderiminizi seyrekleştirmenizde fayda vardır. Ama ara ara abonelerinize ve müşterilerinize kendinizi hatırlatabilmek amacıyla onlara bir bülten hazırlayabilirsiniz. Bu e-posta bültenleri ile onlara birçok farklı fırsat sunabilir ve hatta eski ürünlerinizi de bülten haline getirerek sunum yapabilirsiniz. Bütün yazıyı özetleyecek olursak; e-posta gönderim sıklıklarınızı belirleyecek olan en önemli ve hatta tek etken sizin üretim sıklığınızdır. Üretim sıklığınız ve e-posta gönderim sıklığınız paralel olarak ilerlemelidir. Eğer yeni şeyler sunmuyorsanız, yeni içeriklere vs. sahip değilseniz sadece e-posta göndermek doğru olmayacaktır. Sadece e-posta gönderimi pek doğru olmayacaktır. Siz kendiniz üretin ve siz ürettikçe de tanıtın, fırsat, kampanya tanıtın…