Sitenizi Ziyaret Eden Kitlenin Bilgilerini Nasıl Kullanmalısınız?

sitenizi-ziyaret-eden-kitlenin-bilgilerini-nasil-kullanmalisiniz.png

Sitenizi Ziyaret Eden Kitlenin Bilgilerini Nasıl Kullanmalısınız?

Dijitalleşen dünyada evinizin adresinden ziyade; hangi siteleri tercih ettiğiniz, hangi sosyal medya mecralarında aktif olarak yer aldığınız ya da hangi oyunları oynadığınız bilgisi çok daha önemlidir. Unutmamak gerekir ki birçok dijital devi bu ve benzeri dijital verileri para vererek satın alırlar. Amerika Birleşik Devletleri Başkanalığı’na Donald Trump’ın seçilme sürecinde bu ve benzeri satın almalar dijital bilgilerin satın alınması olayları gerçekleşmişti. Meraklısı araştırabilir.

Biz gelelim dijital bilgileri elde eden intenet sitelerinin bu bilgileri nasıl kullanabileceğine... Öncelikle belirtmeliyiz ki, E-ticaret ile uğraşan bir girişimciyseniz ve intenet sitesi üzerinden size gelen insanların dağılımına ilişkin veriler elde edebiliyorsanız çok şanslısınız. Neden? Çünkü her şeyden önce bir kitle şekillenmiştir. Bu kitle alışveriş yapmıyor bile olsa, onları alışverişe yönlendirmek sizin elinizde.

Bilgi insanlık tarihi boyunca önemli bir güç unsuru olmuştur. Dijital dünyayı bundan azade düşünmeyin. Sadece dijitalleşmiş dünyadaki bilgi diğerlerinden biraz daha farklıdır. Bir de her tür bilgide olduğu gibi dijital bilgiyi de doğru kullanmak gerekmektedir.

Reklamları Kitleye Göre Belirleyin

Kitlenizin cinsiyet dağılımını, yaşadığı şehri, yaş aralığını ve belki de buna bağlı olarak yaşadığı muhiti öğrenebilirsiniz. Gerisi bu bilgileri kullanmakta. Ortalama bir girişimci için basit meseleler yani. Örneğin sitenizin kışların sert geçtiği bir şehirden yoğun bir ilgi var. Sitede yer vereceğiniz reklam çeşitlerini bu duruma göre belirleyebilirsiniz. Kitlenize göre reklam belirlemek bu işin sadece ilk adımı olabilir.

Hassasiyetleri Gözetin

Kitlenize dair bilgiler elinizde biriktikçe aslında hareket oranınızın da arttığı söyleyebiliriz. Örneğin sitenize gelen kitlenin özel günlerini hatırlamanız hem size olan güvenleri hem de sitenize duydukları aidiyet konusunda sizi olumlu dönüşler sağlayacaktır. İnsanlar kendi hassasiyetlerini gözetenlere karşı her zaman daha korumacı ve sahiplenici bir tavır içerisinde olur. Ancak bunu yaparken kesinlikle ama kesinlikle yapmacık olmaktan kaçının.

Bu konuda samimi olmanız halinde bu durum sizi rakiplerinizin önüne taşıyacaktır. Bu durum tek başına sitenizi ziyaret eden kitlenin bilgileri üzerine kafa yormanız için yeterli bir sebep olacaktır.