Video İzlenme Sayısının Düşük Olma Sebepleri

video-izlenme-sayisinin-dusuk-olma-sebepleri.jpg

Son dönemlerin içerik pazarlama uygulamalarında video içerikler, markalar tarafından çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle de sosyal platformlarda reklam ve etkileşim amacıyla videolar paylaşılmakta ve ihtiyaç haline dönen içerik paylaşımı konusunda videolara çok sık başvurulmaktadır. Videolar, düz yazılara oranla çok daha fazla tercih ediliyor ve hem daha çok ilgi çekiyor hem de hızlı bir şekilde daha fazla bilgi aktarımı yapabiliyor. Videolar hazırlandı iyi hoş, iş bitti mi? İş bu şekilde bitmez, videoların alabildiğince izlenme alması ve markanızın daha da çok kişiye duyurulması gereklidir. Bu konuda zorlanan firmalar olabilmektedir, bu yazı içeriği de bu firmalara kolaylık sağlayabilmektir.

Anahtar Kelime Eksikliği

İçerik olarak yapacağınız videolarda anahtar kelimenize uygun olarak başlık ve içerik kullanmanız gereklidir. Video içinde kullanılacak olan metinlerden bahsetmiyoruz, çünkü onlar bir etki yaratmaz. Videonun konulduğu sosyal medya platformunda kullanılan anahtar kelimeler söz konusudur.

Video başlığında
Video açıklama bölümünde
Video etiketleme kısmında anahtar kelimelerde

Videonuz ile bağlantılı olan anahtar kelime bölümleri bunlardır ve bunlar video içeriğinden bahsettiği için SEO değeri vardır. Sosyal platformların Google tarafından indekslenme durumunda olduğundan bahsetmiştik ve anahtar kelime kullanımı ile de bu indekslemeyi sağlayabilirsiniz. Anahtar kelime eksikliği yanı sıra açıklama kısmının olmaması da bir sorundur. Veyahut koyulan açıklama bölümünde detayların verilmesi de önemlidir. Video ile ilgili olarak kısa bilgi verilmesi dahi, videoya olan ilginin artışı için önem taşımaktadır.

Video Pazarlaması Yapılmaması

Hazırlanan videoya yapılacak olan montaj ile sitede ya da sosyal medyada paylaşmak doğru olmayacaktır. Farklı sosyal platformlarda aynı videolar paylaşılabilir ve bu paylaşım ile farklı anahtar kelimeler kullanarak da geniş anahtar kelime yelpazesine sahip olabilirsiniz. Bütün sosyal medya platformlarındaki takipçilerinize bu videoları da ulaştırabilmiş olacaksınız. Ayrıca videoları zaman içinde tekrardan paylaşabilirsiniz. İnternet sitelerinizde videoları paylaşabilir ve istediğiniz her alanda kullanabilirsiniz. Birçok farklı platformda bunları kullanarak takipçilerinize de ulaşım sağlayabilirsiniz. Hatta gereken durumlarda reklam da vererek videolarınızın ulaştığı kişi sayısını arttırabilir ve hatta izlenme sayılarını da arttırabilirsiniz. Farklı platformlarda paylaştığınız videolarınıza da link gönderebilir ve böylece her platform arasında da köprü kurmuş olursunuz.

Videolar Tamamen Reklam İçeriği Olmamalı

Bütün paylaşılan videolar eğer reklam amaçlı olursa, bir yerden sonra artık takipçiler reklamları izlemeyecektir. Tüketiciler çünkü devamlı olarak içeriklere yoğunlaşıyor ama bunu reklamları izleyebilmek amacıyla yapmıyorlar. Blog çalışmalarını zaman zaman video olarak hazırlamak ve belirli platformlarla da anlaşarak, tüketicilere etkileşim amaçlı videolar hazırlanabilir.

Videolar Çok Uzun Olmamalıdır

Videolar hazırlanırken önemli konulardan birisi de tabi ki içerik konusudur. Fakat videoyu uzatmak, izleyicilerin canını sıkabilecek düzeyde paylaşımlar yapmak videoların izlenmesini de takipçi sayısını da düşürecektir. Etkileşim amacıyla video hazırlıyorsanız eğer, videolarınızın kısa olması yani hemen tükenebilir özelliklerde olmasına özen göstermelisiniz. Bunun sebebi de tüketicilerin sürekli olarak video içerikler görmesi ve bunlardan sadece kısa süreli olanlara yani çabuk tükenenlere odaklanıyor olmasıdır. Video uzunluğunun nasıl olması gerektiği konusunda ise karar verme sürecinde her boyutta video paylaşımı yapmalı ve hangisinin daha çok etkileşim getirdiğini kontrol etmeli ve paylaşımlarınızı da onlara göre üretebilirsiniz.

Videolarda Öne Çıkan Görseli Önemsemelisiniz

Video paylaşımlarında her zaman bir kapak fotoğrafı vardır ve bu kapak fotoğrafı aslında video seçimini çok etkilemektedir. Ön fikir oluşması için ilgi çekici bir görselin kapak fotoğrafı olması önemlidir. Bu nedenle de videolarda kapak fotoğrafına diğer bir adla öne çıkan fotoğrafa önem verilmelidir.